Eustream, který zajišťuje tranzit ruského plynu přes Slovensko dál do západní Evropy, žalobou zpochybnil postup daňového úřadu při výpočtu zvláštního odvodu firmy za rok 2013. Namítal, že jeho zisk, z něhož se zvláštní odvod počítá, vzrostl nikoliv díky lepšímu hospodaření, ale v souvislosti s dodržením evropské legislativy ohledně oddělení dodavatelských a přepravních činností. Bratislavský krajský soud žalobě eustreamu vyhověl.
Nejvyšší soud ale verdikt soudu nižší instance změnil tak, že žalobu eustreamu zamítl. Předsedkyně senátu nejvyššího soudu ve zdůvodnění rozhodnutí kromě jiného uvedla, že zvláštní odvod má charakter přímé daňové platby, která je ve výhradní kompetenci členských zemí EU. Podle soudu tak nelze na zmiňovaný případ použít unijní směrnici o daňové neutralitě.
Skupina EPH kromě manažerské kontroly v eustreamu vlastní 49 procent akcií tohoto přepravce plynu, zbylý podíl má pod kontrolou slovenská vláda.
Zvláštní odvod ve výši 4,356 procenta uvalila na ziskové firmy z regulovaných sektorů ekonomiky včetně energetiky předchozí vláda premiéra Roberta Fica. Současný Ficův koaliční kabinet loni prosadil prodloužení platnosti zvláštního odvodu a přechodné zdvojnásobení jeho sazby na 8,712 procenta ročně. V dalších letech se sazba odvodu ze zisku firem bude podle zákona postupně snižovat a na původní úroveň se vrátí v roce 2021.