Virus ptačí chřipky se v Bílenicích potvrdil u uhynulých krůt v uzavřeném chovu. \"Na místě je krizové centrum a ještě dnes tato velká akce musí být ukončena, abychom zabránili případnému dalšímu šíření nákazy,\" uvedl Pilous. Při zásahu pomáhá 25 hasičů.
Kvůli ptačí chřipce veterináři vytyčují tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru v okolí obce Bílence. Pro chovatele to znamená nutnost dodržovat opatření, jako je zákaz vývozu a dovozu drůbeže.
V tříkilometrovém pásmu provedou veterináři soupis drůbeže. \"V případě nutnosti by se musela vybít. V desetikilometrovém pásmu dozoru se sleduje, zda tam nedochází k nějakému onemocnění,\" uvedl Pilous.
V chomutovském zooparku ptáky už dříve přestěhovali z volných do uzavřených expozic. \"Začali jsme používat dezinfekční rohože a do odvolání nepřijímáme ptáky do stanice pro hendikepované živočichy,\" řekla ČTK mluvčí zooparku Martina Pelcová.
Pokud jsou chovy dostatečně zabezpečeny, nemusí je veterináři do pásma dozoru zahrnout. \"Samozřejmě nechceme zbytečně chovatelům komplikovat život, ale musíme být opatrní, protože virus je k drůbeži velice agresivní,\" řekl Pilous.
Na Chomutovsko se mohl virus rozšířit přes divoce žijící ptáky, kteří se stahují k nezamrzlým vodním plochám. Obec Bílence leží u řeky Chomutovky.
Ptačí chřipka se v ČR objevila na začátku letošního roku asi po deseti letech. Virus typu H5N8 se snadno přenáší mezi ptáky, lidé se jím podle dosavadních poznatků nakazit nemohou.
Ptačí chřipka je rozšířena ve více než 20 evropských státech, včetně sousedního Slovenska. Virus typu H5N8 se snadno přenáší mezi ptáky, lidé se jím podle dosavadních poznatků nakazit nemohou. Počet ohnisek v Evropě se blíží 600, nejvíce postiženými státy jsou Maďarsko s 231 ohnisky a Francie se 177 ohnisky.