Do Británie Juta vyváží především podstřešní membrány a fólie, významnou část exportu tvoří i různé střešní doplňky. Právě linka na jejich výrobu by se měla z jednoho ze dvorských závodů Juty přestěhovat k Manchesteru. Do Británie ještě z Juty směřují například umělé trávníky či různé geomembrány. V minulosti Juta o přenesení části výroby do Británie uvažovala, ale nakonec se rozhodla posílit výrobní kapacity v Česku.
Chystanou investicí Juta reaguje i na odchod Británie z Evropské unie, o němž rozhodli loni v červnu Britové v referendu. \"Trh v Británii po brexitu nevyklidíme, chceme tam růst právě díky vlastní výrobě a vytvoření silnějšího obchodního centra,\" řekl Hlavatý. Investicí peněz vydělaných v Británii přímo v Británii se také Juta podle něj chce uchránit od ztrát z oslabení libry.
Za poslední zhruba rok libra vůči koruně oslabila asi o 18 procent.
\"Oslabení libry nám sebralo zhruba 100 milionů korun. Doháníme to větší výrobou. Z toho, co jsme v Británii budovali deset let, jsme o hodně přišli,\" uvedla ekonomická ředitelka Juty Marie Čermáková.
Přes kurzové ztráty Juta ve vývozu do Británie polevit nehodlá. \"Počítáme s tím, že půjde jen o přechodnou situaci,\" řekl Hlavatý. Věří, že chystaný takzvaný tvrdý brexit, který počítá s vystoupením Británie z jednotného trhu EU, obchody mezi subjekty v EU a Británii nijak zásadně neomezí, protože nikdo v EU ani v Británii nestojí o obchodní válku.
Juta zaměstnává asi 2200 lidí a v Česku má 14 závodů, šest z nich ve Dvoře Králové. Loni firma zvedla tržby o 6,5 procenta na rekordních 7,47 miliardy korun, z nichž 86 procent bylo z exportu. Největším odbytištěm bylo Německo s tržbami asi 1,1 miliardy korun. Následovala Francie s vývozem za 800 milionů korun. Kromě výrobků pro stavebnictví Juta dělá různé netkané textilie, textilie pro zemědělství, pytle a motouzy.