Hodnota fúzí a akvizic v Řecku loni díky bankám prudce stoupla

01.02.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Atény 1. února (ČTK) - Hodnota fúzí a akvizic v Řecku loni výrazně vzrostla, hlavně díky bankám. Vinou zpoždění několika privatizačních kauz ale zůstává stále nízká. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila konzultační společnost PricewaterhouseCoopers (PwC). Hodnota 38 fúzí a akvizic se téměř ztrojnásobila na 4,4 miliardy eur (118,9 miliardy Kč) z 1,4 miliardy eur v roce 2015.

Prodej vedlejšího majetku řeckých bank měl na celkové hodnotě podíl 75 procent. PwC očekává, že ekonomické klima pro fúze a akvizice zůstane v letošním roce stabilní a neočekává, že by hodnota transakcí překonala loňskou úroveň. Zlepšení však čeká v roce 2018.

Celkovou aktivitu na poli fúzí a akvizic podle PwC v letošním roce určí to, zda se podaří státní privatizační agentuře dokončit několik privatizačních projektů, a to prodej 14 regionálních letišť německé firmě Fraport, prodej 30procentního podílu v mezinárodním letišti v Aténách a prodej 67procentního podílu v přístavu Soluň.

Příjmy Řecka z privatizace loni mírně vzrostly a dostaly se na 500 milionů eur. Zaostaly však za cílem, který počítal s příjmy až 1,3 miliardy eur. Privatizace byla jednou z hlavních podmínek tří záchranných programů, které Řecko obdrželo od roku 2010. Politický odpor a byrokratické překážky však způsobily, že do dnešního dne se podařilo uskutečnit jen několik projektů, uvedla agentura Reuters. Řecko potřebuje do roku 2018, kdy vyprší současný záchranný program, získat z prodeje státního majetku 5,3 miliardy eur.

Mezi loňskými dohodami byl prodej turecké divize banky National Bank katarské Qatar National Bank a její investiční divize NBGI firmám Goldman Sachs a Deutsche Asset Management. Finanční ústav Pireaeus Bank pak prodal firmu ATE Insurance pojišťovně Ergo International a řecká Alpha Bank se zbavila svého podílu v aténském hotelu Hilton. Firmě Postbank prodala také aktivity v Bulharsku.

Hodnota 20 největších fúzí a akvizic v Evropě loni dosáhla 293 miliard eur. Největší podíl, 36 procent, na tom měly dohody v telekomunikačním a technologickém sektoru.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK