Kauza se objevila v lednu, kdy vláda kritizovala dřívější rozhodnutí ÚRSO o nastavení cen za distribuci elektrické energie a zemního plynu pro dvě společnosti, v jejichž mateřských firmách má menšinový podíl a manažerskou kontrolu skupina Energetický a průmyslový holding (EPH). ÚRSO po tlaku kabinetu ceníky upravil. Podle opozice si mnoho odběratelů i po této změně připlatí a účet se zvýší i některým skupinám zákazníků jiných energetických společností, na které EPH nemá vliv.
ÚRSO umožnil, aby pevná sazba poplatků měla vyšší podíl na celkovém účtu za energie. To postihlo například zákazníky, kteří mají nízkou spotřebu elektřiny v porovnání s vysokou hodnotou hlavního jističe na své elektrické přípojce. Na výrazný růst zálohových plateb si stěžovaly hlavně obce a města.
Odchod Holjenčíka z čela ÚRSO požadovala z koalice hlavně nacionalistická Slovenská národní strana (SNS), která také připravovala návrh, aby parlament vyzval šéfa regulačního úřadu k rezignaci. Předseda SNS a šéf sněmovny Andrej Danko před novináři také kritizoval podnikání EPH, který má na Slovensku vliv kromě jiného na distributora zemního plynu SPP-distribúcia a distributora elektřiny na středním Slovensku, společnost Stredoslovenská energetika - Distribúcia (SSE-D). Právě těchto dvou firem se kauza ohledně cenových rozhodnutí ÚRSO nejvíce týkala.
Danko také nechal zařadit do nynější schůze sněmovny bod ohledně cen energií. Poslanci o tomto tématu nakonec nejednali, protože Holjenčík odmítl vystoupit ve sněmovně a místo toho se setkal s Ficem. Holjenčík se do vedení ÚRSO dostal v roce 2007 za první Ficovy vlády.
ÚRSO je ze zákona nezávislým úřadem. Jeho šéfa lze odvolat jen za okolností, které umožňuje zákon o regulaci v síťových odvětvích. O funkci by například přišel v případě, že by byl odsouzen za trestný čin nebo nejednal nezávisle.