Většina ohnisek je na jihu republiky, jak na Moravě, tak v Čechách. V jižních Čechách byly vybity dva větší chovy, v ostatních případech šlo o drobné chovy.
Nákaza se kromě ohnisek, která se vyhlašují když se nemoc objeví v chovu, objevila i u volně žijících ptáků. Aktuálně byla nemoc prokázána u 36 ptáků v devíti krajích. Lidé už na začátku roku nahlásili více než 150 podezření na nemoc v chovech, odkud se následně posílaly vzorky na vyšetření. Zkontrolovalo se také přes 140 nalezených uhynulých ptáků, nejčastěji labutě, kachny a volavky.
\"Je třeba zdůraznit, že vzhledem k nepříznivé nákazové situaci i nadále až do odvolání platí nařízení platné pro celou ČR, které mimo jiné zakazuje pořádání svodů drůbeže a ostatního ptactva a v komerčních chovech zakazuje, až na odůvodněné výjimky, chov ve volném výběhu,\" uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Pokud to podnikatelé poruší, hrozí jim až dvoumilionová pokuta. Zatím však veterináři sankce neudělili.
V okolí ohnisek jsou vytyčená tříkilometrová ochranná a desetikilometrová dozorová pásma, ve kterých jsou zpřísněná veterinární opatření. Jejich zrušení je možné až po dezinfekci napadených chovů. To se například nestalo v případě prvních moravských ohnisek. Firma Pařez, která tu má odborné ošetření na starosti, čeká na teplejší počasí. \"Ideálně bychom potřebovali pět a více stupňů, ale stačily by i tři stupně nad nulou dva dny po sobě,\" řekl majitel firmy Jiří Pařez. Při nižších teplotách je dezinfekční prostředek neúčinný.
Za vybité ptáky mají chovatelé nárok na odškodnění od státu. Požádat o něj ale musí do šesti týdnů od vybití. Ministerstvo zemědělství má na to připraveno přes 31 milionů korun, nejspíš ale nebudou stačit. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) bude muset najít resort další peníze buď ve vnitřních úsporách, nebo ve vládní rozpočtové rezervě.
Chovatelé by podle něj chtěli za poražené ptáky více peněz, než s jakými zatím ministerstvo počítá. \"Argumenty chovatelů vnímám, ale nekompenzujeme to, aby si chovatel koupil úplně novou slepici, kompenzujeme průměrnou úhradu škody zvířete ve stáří, v němž uhynulo,\" řekl. Zatím ministerstvo dostalo dvě žádosti o odškodnění za zhruba 1,5 milionu korun.
Na českou nákazovou situaci už zareagovaly i některé státy mimo Evropskou unii, které zakázaly dovoz české drůbeže a masa z regionů zasažených nemocí. Jde například o Rusko nebo Ukrajinu.
Ptačí chřipku roznášejí volně žijící ptáci, hlavně vodní. Virus se může skrývat i v jejich trusu. \"Praxe však ukazuje, že nemalou roli hraje také lidský faktor a nedodržení zásad hygienické bezpečnosti,\" uvedl Pejchal. Například do chovů v jižních Čechách se nemoc přenesla z kontaminované slámy.