\"Za rok 2016 se podle předběžných výsledků očekává pokles podílu úvěrů se selháním k hranici cca 43 procenta,\" uvádí zpráva. Nesplácené pohledávky pocházejí z let 2007 až 2011 z budování skláren, továren a elektráren, kterým posílali stroje a vybavení čeští výrobci. Problematické obchodní případy z tohoto období vyšetřuje policie.
Na základě požadavku ČEB z ledna 2016 již vláda loni schválila bance dotaci na krytí ztráty z podpořeného financování za poslední čtvrtletí 2015 ve výši 3,82 miliardy Kč. Šlo o úhradu ztrát, které bance vznikly v souvislosti s nesplácením úvěru na stavbu elektrárny Poljarnaja v ruském Salechardu. V roce 2016 ČEB zvýšila základní kapitál o jednu na pět miliard korun.
Nepříznivě se nyní vyvíjí projekt výstavby elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku, který financuje ČEB a který je pojištěn EGAP. Úvěr činí zhruba 13 miliard Kč, přičemž aktuálně nesplacená výše jistiny úvěru dosahuje 11,7 miliardy Kč. Pojistná angažovanost EGAP je 16,1 miliardy Kč. Hospodářské noviny na konci ledna uvedly, že ČEB rozestavěnou tureckou elektrárnu možná získá. Podle nich ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce, aby byla na prodej dvou rozestavěných bloků elektrárny vypsána veřejná soutěž s minimální cenou 11,7 miliardy korun.
ČEB je součástí systému státní podpory exportu. Českým vývozcům poskytuje finanční produkty a poradenství pro jejich export do rizikovějších teritorií a na nové perspektivní trhy. ČEB je vlastněna čtyřmi ministerstvy a EGAP. Úvěrové portfolio banky tj. úhrn pohledávek z čerpaných úvěrů činilo ke konci roku 2015 81,5 miliardy Kč.