Aktuálně se jedná o největší akci v ČR, která je zaměřená speciálně na problematiku FinTech (digitalizaci finančních trhů). K danému tématu bude hovořit Hyder Jumabhoy, Senior Associate, White & Case, který působí ve Velké Británii.
Cílem fóra, které je rozděleno do šesti tematických bloků, je propojení světů startupů, korporací, investorů a státní správy nad stěžejními ekonomickými tématy a zároveň nad otázkou vhodné formy spolupráce. Vystoupí zde více než 30 mezinárodních expertů na inovace, FinTech a nové technologie z regionu visegrádské skupiny a CEE regionu. Fórum je určeno pro zástupce startupů, korporací, investorů a státní správy.
Stěžejním tématem fóra je oblast digitalizace finančních trhů aneb FinTech.
Jak vidí současnou FinTech situaci zástupci finančních trhů?
“If you ask 3 financial services business people what “FinTech” means to them, you will probably receive 3 or more answers! The term “FinTech” means different things to different people depending on where in the financial services ecosystem they operate. To me, “FinTech” covers a broad range of new and developing technologies as well as alternative financial product / service distribution models, from “challenger” banks and specialist finance providers on one side of the spectrum, all the way to distributed ledger technology innovators on the other.Irrespective of whether you look upon FinTech as an enabler or disruptor of a business model, the reality is that change is inevitable as financial institutions jostle to remain competitive in the rapidly changing markets of today In short, Fintech is relevant for anyone who buys or sells anything. FinTech is therefore relevant for everyone.”
Hyder Jumabhoy, Senior Associate of White & Case London
„Ze studií Citigroup vyplývá, že investice do FinTech společností vzrostly za posledních pět let desetinásobně, což dokazuje, že o jejich produkty je mezi spotřebiteli velký zájem. Bankovnictví prochází v posledních letech rychlým vývojem a stejně jako FinTech společnosti i my musíme pružně reagovat na potřeby našich zákazníků. Tradiční banky stále disponují značnou silou, pokud jde o velké klientské objemy, korporátní sektor, tradici a mnohaleté zkušenosti. Klíčem je najít ten správný způsob, jak úspěšně spolupracovat s FinTech společnostmi. Jedním z příkladů je vzájemná spolupráce v inovativních centrech, které má Citi díky své globální působnosti po celém světě a kde se společně vytváří nová digitální řešení pro naše klienty.“
Michal Nebeský, generální ředitel Citi v České republice
„FinTech s sebou přináší revoluci v placení a finančních službách. Stejně jako i v jiných oborech, i ve finančním sektoru nastaví moderní technologie nové standardy. Jsem rád, že FinTech se začíná stávat tématem nejen v médiích, ale že vznikla i Česká FinTech Asociace (ČEFTAS), kde je Twisto zakládajícím členem. Cílem ČEFTAS je vybudovat silný společný hlas, podpořit další rozvoj FinTech v České republice, aktivně se podílet na tvorbě a směřování právních a daňových podmínek fungování FinTech v Česku, pomoci odbornými a vzdělávacími akcemi a projekty.“
Michal Šmída, CEO Twisto
„Jak FinTech a startup disruptors dorůstají do dospělosti, do popředí se i pro ně vedle inovací dostávají otázky regulace, provozních rizik a možnosti spolupráce s tradičními hráči na trhu služeb. Přenos a výměna zkušeností ze zahraničí je proto inspirací pro všechny účastníky konference i pro nás poradce.“
Prokop Verner, counsel a vedoucí pražské korporátní praxe Allen & Overy
„Ve velkém průzkumu se 10 tisíců mladých Američanů zeptali, jaký mají vztah k bankám. Sedmdesát jedna procent z nich řeklo, že radši chodí k zubaři než na bankovní pobočku, a většina čeká, že v budoucnu svoje finanční záležitosti bude řešit spíš s Amazonem, Googlem, Facebookem než s nějakou bankou. Tohle přesvědčení možná do Česka přijde později, ale určitě přijde – v tom je síla FinTech.“
Lucie Tvarůžková, CEO Zonky
„Svět bankovnictví, jak jej známe, se hroutí. Nástup FinTech způsobí, že nezůstane kámen na kameni. Zásadní otázkou je, jak rychle k celému zhroucení dojde a jakou podobu budou mít finanční služby poté – udrží si své postavení nyní ještě stále převážně ,kamenné‘ banky, nebo je masivně nahradí nízkonákladové, pružné a dravé online platformy a aplikace? I o tom chystaná konference bude.“
Lukáš Kovanda, Cyrrus
Podtémata k jednotlivým panelovým diskusím:
1. Panelová diskuse „Vládní strategie pro podporu inovací“
- Jaké jsou vládní strategie pro podporu inovací a podnikání v jednotlivých zemích visegrádské skupiny a komplexně CEE regionu?
- Jak zajistit konkurenceschopnost a ekonomický růst v kontextu digitální ekonomiky?
- Regionální spolupráce v oblasti inovací a startupů zemí visegrádské skupiny a CEE regionu
- Vznik regionálních investičních fondů státního charakteru a podpora inkubace startup projektů
2. Panelová diskuse „Digitální/Průmyslová revoluce (Business 4.0)“
- Aplikace „sharing economy“ v praxi, stane se v tradičních českých oborech realitou? Příkladem služby Airbnb, UBER nebo Peer-to-peer, absence vlastnictví a nástup sdílení
- Vysoká regulace finančních trhů (tuzemskou i evropskou legislativou) versus např. P2P či crowdfunding (de facto v ČR mimo regulaci), platí stále výhoda na straně tradičních bankovních domů např. v posuzování credit scoringu?
- Rozvoj FinTech segmentu v České republice, V4 a CEE regionu, můžeme v roce 2017 očekávat příchod hlubší digitální/průmyslové revoluce do tradičních oborů?
- Průmysl 4.0, Řemeslo 4.0, Práce 4.0, Vzdělání 4.0
3. Panelová diskuse „Digitalizace finančních trhů“
- V roce 2016 dosáhly globální investice do oblasti inovací rekordních částek, jaká jsou očekávání tuzemského trhu?
- Atraktivita korporací pro generaci tzv. milleniálů, aneb přizpůsobení tradičního prostředí digitální době
- Fenomén Corporate Venture Capital (CVC), specifické investice korporací do začínajících firem
- Partnerství mezi FinTech a finančním sektorem, jaká je nejvýhodnější forma spolupráce?
- Metody edukace klientů v rámci přechodu na digitální platformy
4. Panelová diskuse „Financování startupů a inovací“
- Stále rostoucí investice venture kapitálu do oblasti FinTech, jakou roli partnera (investora) plní VC fondy?
- Financování a inkubace startup projektů na úrovni V4 a CEE
- Inovativní způsoby financování firem (investiční crowdfunding, fundraising)
- Výhody a nevýhody státních vs. privátních investic při financování startupů
5. Panelová diskuse „Budoucnost platebního styku a bezpečnost dat“
- Bezpečnost dat (ochrana osobních údajů a bankovního tajemství)
- Bezpečná úložiště dat (big data) – využití zpřesněných dat
- Právní úskalí startupů a inovativních řešení (ochrana duševního vlastnictví a patenty)
- API ekonomie jako nástroj pro efektivní fungování firem?
6. Panelová diskuse „Case studies“
- Případové studie vybraných startup projektů na úrovni V4 a CEE
Více o CEE Innovation & Startups Forum
Záštity
Czech FinTech Association, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Úřad vlády České republiky, Velvyslanectví Maďarska v Praze, Velvyslanectví Polské republiky v Praze, Velvyslanectví Slovenské republiky v Praze, Czech ICT Alliance
Spolupracující subjekty
Asociace malých a středních podniků a živnostníků v ČR, Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, Ministerstwo rozwoju (Polsko), Ministerstvo hospodárstva (Slovensko), Ministry for National Economy (Maďarsko), ESA BIC Prague, Startup Poland, Aspen Institute Prague, Technologická agentura ČR
Partneři
Allen & Overy LLP, organizační složka, White & Case LLP, organizační složka, Citibank Europe plc, organizační složka a SURI.cz
Organizátoři
Týdeník Euro a Media Events Company
Více informací najdete zde: https://www.ceestartup.cz/