\"Současný systém podpory exportu vznikl v ČR před více než 20 lety a od té doby nebyl výrazně měněn a přizpůsobován novým požadavkům české ekonomiky. V mnoha ohledech je stávající nastavení neefektivní a nákladné,\" uvádí materiál.
Další z variant je majetková změna ČEB a EGAP, obě instituce by mohly fungovat jako koncern, kdy by pojišťovna mohla udělovat ČEB pokyny týkající se obchodního vedení. Ve hře je také jejich fungování jako majetkově a komerčně neprovázaných institucí.
Další varianta počítá se sloučením ČEB a EGAP do jediné instituce (ECA). \"Klíčovým aspektem pro vznik a budoucí fungování by také byla pozice Evropské komise,\" uvádí dokument. Další možností je zachování současného stavu systému podpory exportu.
O výsledné variantě má rozhodnout analýza, kterou provede pracovní skupina složená ze zástupců všech akcionářských ministerstev. Z krátkodobých opatření se předpokládá, že obě státní instituce budou při řešení některých problémových obchodních případů postupovat společně.
Objem státem podpořeného exportu podle materiálu dosahuje jedno až dvě procenta z celkového objemu ročního exportu.