Prognóza komise ale zároveň upozorňuje na sílící rizika, která mohou údaje ovlivnit, a to především směrem dolů. Evropa by totiž podle prognózy výrazně ztratila, pokud by byly kvůli narůstajícím protekcionistickým náladám trvale poškozeny instituce, pravidla a praxe mezinárodního obchodu.
Evropská komise materiál předkládá třikrát do roka - v zimě, na jaře a na podzim, slouží jí jako základ pro formulaci postojů i při dohledu na ekonomiky členských zemí. Nyní velmi mírně směrem vzhůru zpřesnila své odhady z podzimní prognózy. Loni v listopadu očekávala na rok 2017 pro celou EU růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta a pro země platící eurem 1,5 procenta.
Prognóza ovšem upozorňuje na významnou míru rizika, které může její údaje ovlivnit. Zmiňuje především zatím nejasnou podobu vystoupení Británie z EU a následné vztahy ostrovního království s unií, ale také nadcházející volby v řadě členských zemí EU. \"Ještě se nezformovaly konkrétní obrysy ekonomické politiky nové americké administrativy,\" připomíná text a dodává, že je ovšem očekávána přísnější měnová politika.
Materiál také varuje před případnými protekcionistickými tlaky. \"Kvůli své těsné integraci do světových trhů by Evropa výrazně ztratila v případě trvalého poškození pravidel, institucí a praxe mezinárodního obchodu a finančnictví,\" upozorňuje text prognózy.
Hospodářský růst bude podle předpovědi založen především na soukromé spotřebě, kterou podporuje rostoucí zaměstnanost a růst mezd. Letos a v příštím roce ale míru domácí spotřeby zbrzdí rostoucí inflace. Tu komise v eurozóně na rok 2016 odhaduje na 0,2 procenta, letos by měla zrychlit na 1,7 procenta a v roce příštím by měla činit 1,4 procenta. Pro celou unii prognóza čeká růst inflace z loňských 0,3 procenta na 1,8 procenta letos a 1,7 procenta příští rok.