\"Tři roky neustálých daňových změn ČSSD evidentně nestačily a už plánuje změny další. Český daňový systém však potřebuje pravý opak - více zjednodušení a hlavně stability,\" uvedl předseda opoziční ODS Petr Fiala v tiskové zprávě. Místo zavádění nových daní navrhuje jeho strana snížení a zjednodušení DPH ze tří na dvě sazby a postupně snížit odvody na sociální a zdravotní pojištění. \"To jsou návrhy moderní daňové politiky. Plány ČSSD jdou ale úplně opačným směrem. Ještě více chce danit úspěšné, odrazovat lidi od práce a dál komplikovat daňový systém. Pro Českou republiku jsou návrhy ČSSD škodlivé,\" uvedl.
Návrhy na zavedení sektorových daní jsou podle Fialy \"úplnou šíleností\" jdoucí proti zahraničním investicím. Sektorová daň se podle něj navíc promítne do zdražení produktů a služeb.
\"Vyšší daňová zátěž se promítne do bankovních produktů, což znamená, že budou dražší služby pro české občany. Zasáhne to také drobné podnikatele,\" uvedl bývalý ministr financí a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Vlastníkům podle něj nelze nařídit, co mají dělat se svými zisky. \"Můžeme jim jen nabídnout prostředí výhodné pro jejich investice, tak aby se jim vyplatilo u nás investovat. Zdanění bank ale ve finále zaplatí lidé. Vlastníci bank rozhodně nebudou mít nižší zisky. My jsme už dříve navrhli zjednodušení daní a kontroly. Progresivní zdanění, které navrhuje ČSSD, ale bude daňový systém dále komplikovat,\" míní.
\"Ukazuje se, že ČSSD nic nepochopila. Nejde o banky ani o výši, ale o to kde se daní a co utíká,\" komentoval návrh na zavedení bankovní daně na twitteru europoslanec hnutí ANO Pavel Telička. Jurečka na stejné sociální síti poznamenal, že právě sociální demokraté souhlasili s prodejem českých bank zahraničním vlastníkům. \"Škoda, že díky ČSSD jsme kompletně ztratili celý bankovní sektor a prodali (za hubičku) za vlády ČSSD zahraničním vlastníkům,\" uvedl. Později dodal, že podle propočtů ČSSD tak Česko prodáním daňového sektoru přišlo o 460 miliard Kč.