Koncern Michelin oznámil celosvětové zdražení ve všech segmentech pneu od dubna až o osm procent. Podobný posun cen chystá i koncern Goodyear, Pirelli avizuje až devítiprocentní zdražení. Continental, Nokian ani Hankook podle ředitele obchodu Pneumatiky.cz Vojtěcha Schwangmaiera zatím zdražení nehlásí, přesto je pravděpodobné, že k němu v průběhu jarní sezóny dojde. Zdražily totiž základní suroviny, tedy kaučuk, butein a olej.
\"Tito výrobci používají shodné suroviny, proto zřejmě nebude reálné udržet aktuální cenovou politiku bez cenového navýšení,\" podotkl Schwangmaier. Kvůli konkurenčnímu boji a předzásobení podle něj záleží na každém obchodu, kdy a v jaké míře ke zvýšení cen přistoupí.
Zdražení čeká i čínské značky, které v posledních letech atakují český trh. U nich za zvýšením vedle surovin stojí i posilující dolar. Tyto většinou podle nezávislých testů méně kvalitní gumy se tak cenově více přiblíží renomovaným značkám.
Konec umělého oslabení koruny by mohl pneumatiky naopak zlevnit. Drtivá většina e-shopů totiž nakupuje v českých korunách od výrobců, kteří pracují s eury. Ti navíc znají své stabilní obraty, a proto si v drtivé většině fixují kurz. Růst cen surovin se ale projeví mnohem více.
Do konce března platí v Česku povinnost mít za zhoršených povětrnostních podmínek zimní pneu. Masivní vlna přezouvání na letní pneu se očekává od druhé poloviny března podle aktuálního vývoje počasí.
jsa mal