Na jižní Moravě začala dezinfekce chovů kvůli ptačí chřipce

18.02.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ivančice (Brněnsko) 18. února (ČTK) - Na jižní Moravě v Ivančicích dnes odborná firma začala s dezinfekcí chovných zařízení, v nichž byla utracena drůbež kvůli ptačí chřipce. Drobní chovatelé na dezinfekci čekali víc než měsíc kvůli silným mrazům. Kvůli nim se očista odkládala i na ostatních místech Česka, kde se virová nákaza objevila a kde se s dezinfekcí dosud nezačalo. V Česku se chřipka objevila v téměř 26 chovech.

\"Začínáme v místní části Letkovice, firma má jednu četu i v Oslavanech,\" řekla ČTK Lenka Dittrichová, která má v Ivančicích na starosti krizové řízení. Majitel odborné firmy Pařez Jiří Pařez předpokládá, že až se podaří dezinfikovat chovy v Ivančicích, Oslavanech a také v Nové Vsi, přesunou se zaměstnanci do Moravského Krumlova. Předběžně odhadoval, že by dezinfekce mohla trvat zhruba týden.

Muži ve speciálních oblecích s kanystrem naplněným dezinfekční kapalinou a postřikovačem obcházejí dům po domu. Doprovází je zástupce samosprávy, který vše eviduje. \"Píše se tam také úroveň mechanického očištění. Kdyby bylo nedostatečné, musí se město postarat o nápravu a my tam přijdeme později,\" vysvětlil Pařez.

Firma byla už před několika týdny nachystaná, aby však byl postřik účinný, musely teploty vystoupat nad tři stupně Celsia. Virus je totiž v mrazu zakonzervovaný. Začít se mělo už v pátek, ale zima a občasné sněžení to nedovolilo.

Na jižní Moravě se vyskytla čtyři ohniska jako první v republice po deseti letech na začátku ledna. Dvě byla v Ivančicích a po jednom v Moravském Krumlově a v Brodě nad Dyjí. V Česku se dodnes objevilo téměř 30 ohnisek. Avšak pouze v okolí Ivančic a Krumlova veterináři rozhodli utratit drůbež plošně v okolí tří kilometrů, tedy v ochranném pásmu.

Až dezinfikování skončí, začne se odpočítávat lhůta 21 dnů omezujících opatření v tříkilometrovém ochranném pásmu a třicetidenní lhůta v desetikilometrovém dozorovém pásmu. Chovatelé už mají také požádáno o náhradu za utracená zvířata na ministerstvu zemědělství. To bude také obcím proplácet náklady na dezinfekční opatření.

Ptačí chřipka se v Česku letos objevila po deseti letech, zasáhla i řadu dalších evropských zemí. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže včetně velkých komerčních chovů. Ptáci mají téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK