Českobudějovický Bosch letos investuje 1,5 miliardy

27.02.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

České Budějovice 27. února (ČTK) - Českobudějovická společnost Robert Bosch, která patří do skupiny největšího výrobce komponentů do aut, letos investuje téměř 1,5 miliardy korun. Zhruba třetina peněz půjde do systému Denox, který snižuje emise oxidů dusíku. ČTK to dnes řekl šéf skupiny Bosch v České republice a na Slovensku Milan Šlachta.

Firma, jež zaměstnává asi 4000 lidí, investuje v následujících třech letech 2,2 miliardy korun, vytvoří 650 pracovních míst, z toho 500 ve výrobě. Rozšíří výzkumné a testovací centrum, zvětší výrobní kapacitu. Společnost získala příslib investiční pobídky 443,6 milionu korun.

V posledních letech investovala firma v Českých Budějovicích ročně téměř miliardu korun. Letos plánuje novou řadu v systémech Denox, jež snižují emise oxidů dusíku až o 95 procent. \"Jde o vstřikování močoviny do výfukového systému, která chemickou reakcí odstraní oxid dusíku. Výroba systému výrazně roste, uvažujeme o nové výrobní lokaci, ne už v Čechách, která bude mít konkurenceschopné náklady k našim nákladům,\" řekl Šlachta. Další peníze dá Bosch do zařízení pro nádržové čerpadlové moduly.

Díky příslibu pobídky vybuduje českobudějovický Bosch druhou, šestipodlažní budovu pro vývojáře, jichž má 494 a přijme 150 dalších. Podlahová plocha domu bude 14.000 metrů čtverečních. \"Chuť investovat do vývoje u Bosche je, u několika produktů jsme na úrovni vývoje platforem. Jsme omezeni prostorem, vývojáře jsme dávali do prostorů, jimž někdo říkal ocelové městečko, někdo Kontejner City, a to nejsou podmínky, na které nalákáte mladého inženýra,\" řekl Šlachta. Nové centrum otevře firma v polovině roku 2019, zvětší se i akustická komora ve zkušebně.

Ve výrobě chce Bosch více zapracovávat věci z průmyslu 4.0. Jde například o 3D tisk, díky němuž se zkrátí vývoj produktu. \"Tiskneme jádra do vstřikovacích forem, ve kterých pak můžeme vystříkat ze sériového materiálu komponenty, ze kterých poskládáme vzorek. Ohromná výhoda je v rychlosti, zákazníci mají vzorek o dva měsíce dřív,\" řekl Šlachta.

V jiném projektu z průmyslu 4.0 se zkrátí výrobní cyklus na konci linky, kde se dělají kvalitativní testy. Na vyvíjení modelů se Bosch podílel v americkém Silicon Valley. Kvůli investicím postaví firma i nový parkovací dům.

Českobudějovický Bosch, který sídlí v areálu o rozloze 129.000 metrů čtverečních, zvedl letos platy o 4,5 procenta, individuálně ještě přidá lidem z vysokoškolských profesí technického zaměření. Většina zaměstnanců nastupuje do firmy přes pracovní agenturu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK