\"Ty údaje, které Finanční správa hlásila, zahrnují i různé jednorázové obchody, které fungují jen pár měsíců v roce,\" uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO), který se přijel na dnešní rozjezd druhé vlny EET podívat do Harrachova.
Šéf státní pokladny je přesvědčen o tom, že stejně jako v první vlně bude i po spuštění druhé vlny EET dál přibývat podnikatelů, kteří požádají o autentizační údaje. Ministerstvo financí počítá letos s tím, že by EET měla do rozpočtu přinést zhruba čtyři miliardy korun. Nižší počet zapojených podnikatelů na tom podle Babiše nic nemění. \"Sestavovaly se konzervativní odhady,\" dodal ministr financí.
EET byla v ostrém provozu spuštěna 1. prosince loňského roku pro hotely a restaurace. Od 1. března musí tržby evidovat i firmy a podnikatelé ve velkoobchodu a maloobchodu. Po obchodnících budou následovat další obory podnikání.
Do systému elektronické evidence tržeb (EET) se dnes zapojila i poštovna na Sněžce, která je nejvýše položenou provozovnou v Česku. Od poloviny února poštovna vydávání účtenek EET za prodej občerstvení, suvenýrů a pohledů ve zkušebním provozu testovala a na provoz EET školila personál. Problémy s internetovým připojení na nejvyšším místě Česka se zatím nevyskytly. Provozovatelé poštovny mají ale obavu z nedostatečné rychlosti internetu v plné sezoně, kdy Sněžku navštíví i několik tisíc lidí denně.
Bez problémů zatím evidují podle zjištění ČTK i některé e-shopy. Podle šéfa prodejce pokladních systémů Shoptet Miroslava Uďana má systém aktivovaný zhruba polovina e-shopů, kteří tuto povinnost mají.
Do druhé vlny EET nespadají například obchodníci, kteří přijímají pouze platby převodem z účtu na účet. Část podnikatelů, kteří současně s maloobchodem podnikají v pohostinství, využila své autentizační údaje získané pro první vlnu. Na jižní Moravě se zase některá větší turistická a informační centra zapojila do elektronické evidence tržeb, přestože jim to zákon nenařizuje, jsou-li zřizovaná obcemi. Důvodem je snaha zachovat komisní prodej některých suvenýrů, které by musely jinak z nabídky zmizet. Některá infocentra už dříve komisní prodej postupně utlumila a některá jej ke smůle drobných lokálních výrobců zrušila.
Finanční správa již dříve deklarovala, že kontroly dodržování EET zahájí okamžitě. Za závažné porušení zákona o evidenci tržeb hrozí pokuta až 500.000 korun nebo uzavření provozovny. K zásadnímu porušení například patří, že obchodník nebude mít zařízení pro evidenci tržeb.
Někteří podnikatelé se ale rozhodli raději obchody uzavřít. Problém je to hlavně na venkově a v malých městech. Starší majitelé se často už nechtěli učit nové věci, pro jiné byly náklady na pořízení nové pokladny příliš vysoké. Babiš se ale růstu nezaměstnanosti v této souvislosti neobává. \"My máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě, když jdete na úřad práce, tak vám nemají co nabídnout,\" řekl. Největším problémem Česka podle něj je, že má 366.000 nezaměstnaných, a když nějaká firma nabízí volná místa, tak o ně nikdo nestojí.
Vláda si od evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.