Aktuálně eviduje tržby zhruba 119.000 podnikatelů

02.03.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 2. března (ČTK) - Finanční správa eviduje od počátku zahájení elektronické evidence tržeb v prosinci 2016 do dnešních 11:00 zhruba 119.000 evidujících podnikatelů, kteří do systému poslali přibližně 310 milionů účtenek. Autentizační údaje k samotné druhé fázi EET si dosud vyzvedlo zhruba 115.500 podnikatelů, celkem pak zhruba 165.000. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí Finanční správy Petra Petlachová. Ve středu odstartovala druhá fáze EET pro obchodníky.

Systém pro přijímání účtenek běží plynule a bez problémů, a to i podle údajů serveru hlidaceet.cz. Server zaznamenal pouze krátký výpadek ve středu kolem 22. hodiny u registračního serveru k EET. Ten se přitom netýká samotné evidence.

Autentizační údaje byly podle Finanční správy již ve středu, kdy druhá fáze EET začala, vydány většině podnikatelů ve velkoobchodu a maloobchodu. Původně přitom správci daní odhadovali, že by se měla druhá vlna týkat až 250.000 subjektů. \"Ty údaje, které Finanční správa hlásila, zahrnují i různé jednorázové obchody, které fungují jen pár měsíců v roce,\" uvedl ve středu ministr financí Andrej Babiš (ANO), který se přijel na rozjezd druhé vlny EET podívat do Harrachova.

Finanční správa již dříve deklarovala, že kontroly dodržování EET zahájí okamžitě. Za závažné porušení zákona o evidenci tržeb hrozí pokuta až 500.000 korun nebo uzavření provozovny. K zásadnímu porušení například patří, že obchodník nebude mít zařízení pro evidenci tržeb.

Do druhé vlny EET nespadají například obchodníci, kteří přijímají pouze platby převodem z účtu na účet. Část podnikatelů, kteří současně s maloobchodem podnikají v pohostinství, využila své autentizační údaje získané pro první vlnu.

Pokud obchodníci prodávají vlastní výrobky (například farmář vlastní produkci na trhu nebo výrobce s podnikovou prodejnou), pak se do evidence tržeb zapojí až ve třetí či čtvrté fázi v roce 2018. Příležitostného prodeje přebytků ze zahrádek se evidence tržeb vůbec nedotkne.

Evidovat také nemusejí ti, kteří mají prodej jako okrajovou činnost. O okrajovou či doplňkovou činnost jde tehdy, pokud tržby z této činnosti za předchozí kalendářní rok jsou za každou jednotlivou provozovnu do 175.000 korun a současně tvoří maximálně 49 procent tržeb provozovny. Takový prodej spadá pod EET až s evidováním tržeb z hlavní činnosti podnikatele. Týká se to například veterinářů, kteří v rámci ordinace prodávají například krmivo, nebo kadeřnic prodávajících vlasové přípravky.

Od loňského září do dneška přitom Finanční správa eviduje 823 žádostí o závazné posouzení, zda nějaká činnost podléhá EET. Vyjádření vydala ve 441 případech. Závazná vyjádření vydává správa za poplatek.

Vláda si od evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK