\"Měli jsme nějaké plány, jak změnit pravidla. Ne všechno se povedlo. Spokojen nejsem hlavně se stavem legislativy. U přijímání některých zákonů by se měl změnit jednací řád Sněmovny. Příklad bychom si mohli vzít v německém Bundestagu,\" řekl Babiš. V Česku je z kompetenčního zákona stavebnictví přiřazeno ministerstvu průmyslu a obchodu. Kromě toho ovšem spadá rovněž pod ministerstvo dopravy, ministerstvo zemědělství, ministerstvo životního prostředí a ministerstvo pro místní rozvoj.
Novela stavebního zákona prošla ve Sněmovně do třetího čtení. Má zjednodušit povolovací řízení. Umožní sloučit nyní oddělené územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí, tzv. EIA. Oproti Německu nebo Rakousku je v Česku doba povolování staveb více než dvojnásobná. Do třetího čtení míří s novelou také asi stovka pozměňovacích návrhů jak od jednotlivých poslanců, tak ze sněmovních výborů. Řada z nich se ale překrývá. Poslanci o nich rozhodnou při schvalování novely, zřejmě již v březnu. Předloha mění 43 souvisejících zákonů.
Podle Babiše by měli politici vypracovat jasný investiční plán. \"Třeba jako v Polsku. Před fotbalovým mistrovstvím Evropy v roce 2012 si řekli, co chtějí postavit. A dneska tam mají nové dálnice a stadiony. A u nás? Podívejte se například do Brna. Nemají tam koncertní sál ani pořádný fotbalový nebo hokejový stadion. Kolem Prahy zase nejsou školy. Na spoustě míst chybějí obchvaty. A tak bych mohl pokračovat,\" doplnil Babiš. Podle něj by bylo dobré, aby v politice byli lidé, kteří někdy něco postavili. \"Aspoň psí boudu. Ale aby o tom něco věděli,\" dodal.
České stavebnictví loni meziročně propadlo o 7,6 procenta, což je spolu s rokem 2012 nejhorší výsledek za posledních 16 let. Letos by se měl podle analytiků propad zastavit.
Zatímco produkce pozemního stavitelství loni meziročně klesla o 3,3 procenta, inženýrské stavitelství, zahrnující převážně dopravní infrastrukturu, propadlo dokonce o 16 procent.
Na konci prvního pololetí loňského roku podle ČSÚ pracovalo ve stavebních firmách v Česku 357.057 zaměstnanců a živnostníků, meziročně o 6378 méně. V porovnání s pololetím předkrizového roku 2008 se jejich počet snížil o 56.544.