Asociace vítají schválení další podpory kogenerací z Bruselu

07.03.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 7. března (ČTK) - Oborové asociace uvítaly souhlas Evropské komise s další částí podpory kogenerací v Česku. Vyplývá to z vyjádření jejich zástupců pro ČTK. Komise dnes oznámila, že schválila český režim podpory pro zařízení kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), která byla uvedena do provozu v období od ledna 2016 do prosince 2020. Celkový rozpočet této podpory má činit 11,3 miliardy Kč (420 milionů eur).

\"Jde o důležitý signál, který pomůže stabilizovat českou energetiku. Notifikované zdroje získají především jistotu, že pro ně Energetický regulační úřad (ERÚ) vydá potřebné cenové rozhodnutí bez zbytečných hrozeb nevypsání podpory,\" uvedl Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost. Kogenerační jednotky označil za vhodný zdroj například z pohledu snižování emisí.

Mluvčí ERÚ Michal Kebort dnes připustil, že úřad změnové cenové rozhodnutí, které bude s výplatou peněz těmto zdrojům počítat, vydá v relativně krátké době. \"Energetický regulační úřad musí vyčkat, než mu bude notifikační rozhodnutí doručeno oficiální cestou. Poté se s jeho zněním pečlivě seznámíme, a pokud půjde vše podle plánu, mohlo by být změnové cenové rozhodnutí zahrnující nově notifikované zdroje účinné od 1. dubna 2017,\" řekl ČTK.

Někteří zástupci oboru však poukazují na to, že takzvaná notifikace z Bruselu stále některým zdrojům KVET v Česku chybí. \"Zatím se, bohužel, nepodařilo dořešit notifikaci podpory kombinované výroby elektřiny a tepla v zařízeních uvedených do provozu od 1. ledna 2013 do 31. prosince 2015, která mají od letošního 1. ledna zastavenou podporu. Nezbývá než doufat, že i tuto poslední chybějící část notifikací se podaří s EK brzy dotáhnout,\" sdělil ČTK ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Za dílčí dobrou zprávu označil aktuální rozhodnutí EK výkonný ředitel Spolku pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla COGEN Czech Milan Šimoník. I on ale upozornil na dosud neschválenou podporu pro zdroje KVET spuštěné v tuzemsku mezi lety 2013 a 2015. \"U malých plynových kogenerací, které zastupujeme, dělá výpadek příjmů z podpory kolem 30 milionů korun měsíčně,\" řekl ČTK.

Negativní dopad situace do hospodaření určité části zdrojů KVET potvrdil také Hájek. \"Některá zařízení čekají na vypsání podpory již více než rok a fakticky přišla o zimní sezonu, což přineslo jejich provozovatelům nemalé ekonomické ztráty, protože v zimě je díky odběru tepla výroba nejvyšší,\" dodal.

Už na konci loňského roku naopak vypsal český Energetický regulační úřad (ERÚ) podporu pro letošní rok zdrojům KVET spuštěným do konce roku 2012. Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková tehdy uvedla, že jde až o 95 procent zdrojů KVET v České republice. Podle ní bylo dohodnuto, že u těchto zdrojů Česko nebude komisi o notifikaci žádat. Podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) činila například předloni podpora KVET v Česku asi 1,9 miliardy Kč.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK