Deficit stoupl o téměř deset procent ze 44,3 miliardy dolarů v prosinci. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od března 2012, kdy dosáhl 50,2 miliardy dolarů. Lednový vývoj schodku byl v souladu s očekáváním analytiků dotazovaných agenturou Reuters.
Export ze Spojených států se v lednu zvýšil pouze o 0,6 procenta na 192,1 miliardy dolarů, zatímco import stoupl o 2,3 procenta na 240,6 miliardy dolarů. Kromě mobilních telefonů k růstu dovozu přispěly také ropa a automobily.
Nový americký prezident Donald Trump během své předvolební kampaně slíbil snížení obchodního deficitu. Pohrozil zavedením odvetných cel na dovoz z Číny, Mexika a dalších zemí, které obvinil z nepoctivých obchodních praktik. Ekonomové se však obávají, že Trumpův přístup by mohl rozpoutat obchodní válku, která by měla negativní dopad i na export z USA.
Trumpův hlavní obchodní poradce Peter Navarro v pondělí uvedl, že snížení obchodního deficitu USA zajistí rychlejší hospodářský růst a posílí národní bezpečnost.
Obchodní schodek USA s Čínou se v lednu zvýšil o téměř 13 procent na 31,3 miliardy dolarů. To představuje nejvyšší úroveň od loňského září. Nárůst odráží vyšší dovoz mobilních telefonů, oděvů, televizorů a hraček, napsala agentura AP.
Dnešní údaje podle agentury Reuters signalizují, že zahraniční obchod by mohl mít v prvním čtvrtletí opět negativní dopad na hospodářský růst ve Spojených státech. V závěru loňského roku růst americké ekonomiky zpomalil na 1,9 procenta z 3,5 procenta ve třetím kvartálu. Nepříznivý vývoj zahraničního obchod snížil tempo růstu ve čtvrtém čtvrtletí o 1,7 procentního bodu.