Dovoz do Číny v meziročním srovnání vzrostl o 38 procent a vykázal nejvýraznější růst za pět let. Vývoz naopak o 1,3 procenta klesl. Výsledkem byl obchodní deficit 9,15 miliardy dolarů (234 miliard Kč).
Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že v únoru se tradiční obchodní přebytek sníží na 25,75 miliardy dolarů z lednového salda 51,35 miliardy USD. Deficit v zahraničním obchodě Čína neměla od února 2014.
V únoru rostl zejména dovoz komodit, od železné rudy přes měď po ropu a uhlí. Podle analytiků k růstu hodnoty dovozu přispělo zvýšení cen surovin, výkyvy směnných kurzů a také načasování svátků nového lunárního roku. Letos tyto oslavy začaly koncem ledna, loni na počátku února.
Za první dva měsíce roku se vývoz ze země zvýšil o čtyři procenta, zatímco dovoz vzrostl o 26 procent. Silný růst dovozu podle ekonomů naznačuje, že hospodářská aktivita v Číně i globálně se v prvních dvou měsících roku zvyšovala.
Podle ekonomů singapurské banky OCBC by čínská ekonomika mohla v prvním čtvrtletí zrychlit růst na sedm procent z tempa 6,8 procenta v posledním loňském čtvrtletí. Čínská vláda minulý týden stanovila pro letošní rok cíl hospodářského růstu na 6,5 procenta, což by bylo nejpomalejší tempo za 26 let. Ve srovnání s vyspělými zeměmi ale čínská ekonomika stále roste asi dvakrát rychleji.
Přebytek v obchodu se Spojenými státy klesl v únoru asi o 40 procent na 10,4 miliardy USD. Nový americký prezident Donald Trump opakovaně kritizuje čínské obchodní praktiky, hrozí, že zvýší clo na čínské zboží, a chce označit Peking za manipulátora s měnou, což by otevřelo prostor pro uvalení obchodních sankcí na Čínu. USA jsou největším vývozním trhem Číny.