Coface pro letošek odhaduje světový růst ekonomiky o 2,7 procenta

08.03.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. března (ČTK) - Společnost Coface, která se globálně zabývá pojištěním firemních pohledávek, předpokládá letos celosvětový hospodářský růst 2,7 procenta. V roce 2016 to bylo 2,6 procenta. Na růstu se letos budou podílet především rozvíjející se ekonomiky, které vzrostou o 4,7 procenta. Coface o tom dnes informovala ČTK.

\"Pozitivně se projeví hlavně zotavení ekonomik Brazílie a Ruska, které budou kompenzovat zpomalení čínského růstu. U rozvinutých ekonomik předpokládáme v letošním roce stabilní růst v průměru o 1,6 procenta,\" uvedl šéf Coface Czech Pavel Schweiner.

Mezinárodní obchod by měl podle Coface letos vzrůst o 2,4 procenta, mezi lety 2008 až 2015 to bylo v průměru o 2,2 procenta. Světový trh ale ohrožuje rozmach protekcionistických opatření, která zavádí například nová administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tyto kroky budou mít zpočátku menší dopad na samotné USA, výrazně se ale projeví v zemích, které do Spojených států ve velkém vyvážejí. Jde například o Mexiko, Salvador, Honduras či Ekvádor, z asijských zemí o Vietnam či Thajsko.

Ve vyspělých ekonomikách budou letos podnikatelské prostředí ohrožovat politická rizika. Evropa očekává výsledky několika důležitých voleb. Nejistotu by mohly způsobit především francouzské prezidentské volby, jejichž favoritka Marine Le Penová se netají úmyslem přehodnotit členství země v EU a v krajním případě prosazovat vystoupení země z unie. \"Pokud by mělo dojít k dalším politickým turbulencím, podobně jako v případě překvapivého výsledku hlasování o brexitu, mohl by se hospodářský růst evropských zemí zpomalit v průměru o 0,5 procentního bodu,\" uvedl Schweiner.

V rozvinutých ekonomikách bude podle Coface pokračovat snižování počtu firem, které nejsou schopné platit svoje závazky. Negativním jevem ale zůstává, že počet nově založených firem je v některých případech hluboko pod úrovní předkrizových let. Například v Německu loni vzniklo o pětinu méně firem než před krizí v letech 2008 až 2009.

Zvyšující se zadlužení firem je problémem rozvíjejících se ekonomik. Nejvíce zadlužené jsou čínské firmy, jejichž celkový dluh představuje 160 procent HDP země. Úroveň zadlužení v bankovním sektoru roste strmě i v Rusku, Indii či Brazílii.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK