Bankovní rada ČNB na počátku února zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení devizových intervencí vidí polovinu letošního roku. Rada dodala, že kurzový závazek neukončí dříve než v letošním druhém čtvrtletí.
\"Rostoucí inflační tlaky budou podle našeho názoru motivovat ČNB k dřívějšímu ukončení kurzového závazku, a to zkraje druhého čtvrtletí,\" uvedl například hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Ekonomika podle něj již začíná vykazovat známky přehřívání, na což by měla ČNB reagovat zpřísněním své měnové politiky.
Navíc podle ekonomů lze očekávat v dalších měsících růst inflace až ke třem procentům. \"V následujících měsících očekáváme pokračující přestřelování inflace a to pravděpodobně až k hranici tří procent, kterou by inflace měla, podle našich odhadů, dosáhnout v červnu. Ve druhé polovině roku pak bude následovat postupný návrat k dvouprocentnímu cíli shora,\" uvedl ekonom Roklen Michal Šoltés.
Největší vliv na meziroční zvýšení cenové hladiny měly podle statistiků ceny potravin a nealkoholických nápojů. Vývoj cen potravin v únoru ovlivnilo zejména výrazné zrychlení meziročního růstu cen zeleniny na 17,3 procenta z 5,2 procenta v lednu. Značně se změnila třeba cena brambor. Zatímco v lednu o 4,5 procenta zlevňovaly, v únoru o 18,7 procenta zdražily. Na růstu se podílely také ceny v dopravě, kde zrychlilo zdražování cen pohonných hmot na 16,8 procenta z lednových 11,6 procenta.
Únorová meziroční inflace byla o 0,4 procentního bodu vyšší, než očekávala v aktuální prognóze Česká národní banka. Důvodem rozdílu mezi inflací a odhady ČNB byla podobně jako v lednu vyšší než očekávaná korigovaná inflace bez cen pohonných hmot. O něco menší mírou na vyšší než odhadované inflaci podílely i ceny potravin.
sos rot