Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí 2016 meziročně vzrostla o 4,2 procenta na 29.320 Kč. Reálně, po odečtení růstu cen, se ale výdělek zvýšil o 2,8 procenta. Za celý rok 2016 vzrostla meziročně také o 4,2 procenta na 27.589 Kč a reálně o 3,5 procenta. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, stoupl v posledním čtvrtletí loňského roku o šest procent na 25.061 korun.
Medián mezd přitom podle analytika ČSOB Petra Dufka ukazuje na to, že rychleji se mzdy navyšovaly lidem s nižšími příjmy, zatímco u lépe placených profesí se přidávalo pomaleji. \"V každém čtvrtletí loňského roku rostla hodnota mediánové mzdy rychleji než průměrná mzda. To naznačuje, že lidem s nižší mzdou rostly po celý rok příjmy rychleji,\" uvedl i ekonom Roklen Michal Šoltés.
Obecně za růstem mezd stojí podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera pozitivní ekonomický vývoj, pokles nezaměstnanosti k historický nejnižším úrovním a nedostatku vhodné pracovní síly, která nutí firmy zvyšovat mzdy.
\"Zaměstnavatelé si stěžují na nedostatek pracovních sil, a to nejen kvalifikovaných, ale také pomocných pracovníků. To je nutí zvyšovat mzdy těmto skupinám zaměstnanců. K růstu nižších mezd zásadním způsobem přispěl růst minimální mzdy v roce 2016,\" uvedla rovněž analytička Raiffeisenbank Monika Junicke.
Aktuální data o vývoji mezd by přitom podle Dufka neměla zklamat ani ČNB, která je kromě inflace bere jako velmi podstatný ukazatel při nastavení měnové politiky. \"Navíc je zřejmé, že růst mezd v letošním roce bude dále zrychlovat, protože nedostatek zaměstnanců na trhu práce stále sílí,\" dodal Dufek.
Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek očekává, že růst mezd letos dosáhne zhruba pěti procent. \"Vyšší inflace ale ukrojí z mezd větší díl než loni, takže reálné mzdy proti loňsku zpomalí svůj růst na odhadovaná dvě až 2,5 procenta,\" uvedl.
Ve srovnání s průměrnou mzdou v EU si loni průměrná mzda v České republice o jeden procentní bod polepšila a dosáhla 63 procent, upozornil hlavní ekonom Deloitte David Marek. Reálně přitom mzdy rostly rychleji podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy na Slovensku i v Polsku. \"Za celý rok si Slováci mzdově polepšili reálně o 3,8 procenta. Poláci si v roce 2016 polepšili na mzdách nominálně o 3,8 procenta. Tamní ekonomika se však loni pohybovala v pásmu deflace spotřebitelských cen, takže reálná mzda Poláků byla ještě vyšší, rostla v roce 2016 v průměru o 4,5 procenta,\" uvedl.