Bezpečnost internetových plateb se zvýší, schválila vláda

13.03.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 13. března (ČTK) - Bezpečnost internetových plateb a práva uživatelů platebních služeb by se měla zvýšit. Počítá s tím návrh zákona o platebním styku, který dnes schválila vláda. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Norma rovněž zařazuje poštu mezi poskytovatele platebních služeb. K poskytovatelům služeb patří banky, stavební spořitelny, družstevní záložny a další finanční instituce. Jejich seznamy zveřejňuje Česká národní banka. Zákon reaguje na požadavky EU.

 

Zákon tak nově reguluje inovativní způsoby placení přes internet, zvyšuje standardy bezpečnosti plateb a posiluje práva uživatelů platebních služeb v případě ztráty, odcizení nebo zneužití například platebních karet.

Zákon například snižuje limit odpovědnosti uživateli za ztrátu z neautorizované transakce ze 150 eur na 50 eur. Dále norma umožňuje lidem získat informace ze všech svých platebních účtů prostřednictvím jediné aplikace.

V případě bezpečnosti internetových plateb zákona zavádí takzvané silné ověření při autentizaci platby. Silné ověření se uskuteční při zadání platební transakce, kde bude vyžadována kombinace alespoň dvou způsobů ověření. Jedním jsou údaje známé uživateli, tedy například přihlašovací údaje. Dalším způsobem ověření bude například využití mobilního telefonu nebo případně biometrické údaje, tedy otisk prstu nebo selfie.

„Naším cílem je maximální ochrana uživatelů v platebním styku a usnadnění přístupu k jejich financím,\" uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Návrh zákona obsahuje také regulaci některých subjektů oprávněných poskytovat platební služby. \"Mezi osoby oprávněné poskytovat platební služby se nově zařazuje držitel poštovní licence,\" uvádí materiál. Mezi platební služby obecně patří například vložení hotovosti na účet, výběr hotovosti z účtu, převod peněz z účtu, poukazování peněz či platební transakce prováděné prostřednictvím elektronického zařízení.

Česká pošta podle dřívějšího vyjádření mluvčího Matyáše Vitíka je nyní jako držitel poštovní licence oprávněna a povinna jako jednu se základních služeb převádět peněžní částky poštovním poukazem, tedy složenkou. \"Toto oprávnění a povinnost je založena zákonem o poštovních službách respektive udělenou poštovní licencí. Poskytování této služby nepodléhá v současné době režimu zákona o platebních styku,\" řekl ČTK.

Návrh zákona rovněž podle ministerstva financí převádí směrnici EU o neodvolatelnosti zúčtování, směrnici o elektronických penězích, směrnici o platebních účtech, nařízení o přeshraničních platbách, nařízení o úhradách a inkasech v eurech a nařízení o mezibankovních poplatcích. \"Tyto předpisy jsou již implementovány ve stávajícím zákoně o platebním styku,\" upozornil úřad.

Účinnost zákona se navrhuje v souladu s režimem maximální harmonizace směrnice o platebních službách stanovit na 13. ledna 2018, uvádí ministerstvo. Proto také chce, aby Poslanecká sněmovna vyslovila s návrhem zákona souhlas již v prvním čtení.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK