Zájemci o evropské dotace mohou žádat o 78 pct z celkové částky

13.03.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 13. března (ČTK) - Zájemci o evropské dotace v Česku mohli ke konci února žádat o 78,3 procenta z celkové částky na programové období 2014 - 2020, která činí 609,4 miliardy korun. Ministerstva vyhlásila 454 výzev za 477 miliard korun. Smluvně zajištěno mělo Česko 16,4 procenta evropských peněz, na účty příjemců bylo vyplaceno 31,3 miliardy korun, tedy zhruba pět procent. Po jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF) to dnes sdělila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

 

Při neplnění cílů, které stanovila Evropská unie do roku 2018, mohou být peníze přesunuty mezi jednotlivými programy i mezi jednotlivými zeměmi. Tato rezerva činí 38,6 miliardy korun, tedy zhruba šest procent z celkově přidělených 648 miliard korun. Objem výzev i podíl smluvně zajištěných prostředků je tak počítán z 609,4 miliardy korun.

\"I přes určitý pokrok je však z pohledu ministerstva pro místní rozvoj (MMR) potřeba zvýšit tempo čerpání. Je na místě uvést, že samotné ministerstvo z pozice Národního orgánu pro koordinaci situaci nemůže napravit a neslibuje zázraky, ale předkládá analýzy a návrhy na řešení vládě a odpovědným řídicím orgánům,\" uvedla Šlechtová.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka předpokládá, že na příští radě Šlechtová předloží takzvaný semafor, kde budou operační programy rozděleny podle toho, jak je v nich čerpání dotací ohroženo. \"A když se něco objeví v té ohrožené části, tak budeme dělat všechno pro to, aby Česká republika o žádné peníze nepřišla. Ne všechny programy mají výsledky stejné. Chci ocenit operační programy Zaměstnanost, Rozvoj venkova a Doprava. Ty jsou v tuto chvíli na špici,\" uvedl. Nejhůře je na tom podle něj program Praha - pól růstu ČR. \"Ale bavili jsme se o číslech k 28. únoru. Jak Praha informovala, tak na začátku března se podařilo některé parametry zlepšit,\" dodal.

V minulém programovém období mohla Česká republika z evropských fondů čerpat zhruba 700 miliard korun, z toho 26,4 miliardy zůstalo nevyčerpaných.

Radu pro ESIF zřídila vláda v roce 2013 jako poradní orgán v koordinaci pomoci poskytované Evropskou unií. Stálými členy rady jsou předseda vlády, ministři pro místní rozvoj, průmyslu a obchodu, školství, mládeže a tělovýchovy, dopravy, životního prostředí, práce a sociálních věcí a zemědělství a primátorka hlavního města Prahy. Rada se letos sešla poprvé, celkově šlo o 15. jednání.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK