Cílem předlohy je podle důvodové zprávy zjednodušení a sjednocení zákonné úpravy tak, aby byl systém kontroly efektivní, aby snížil byrokracii a aby umožnil sladit prověrky vynakládání veřejných peněz. Postupy nynějšího systému finanční kontroly jsou podle zdůvodnění nepřehledné a nepružné, ochrana veřejných peněž není dostatečná.
Nynější zákon o finanční kontrole podle důvodové zprávy například klade stejné požadavky na malé mateřské školy i na organizace se složitou organizační strukturou a tisíci zaměstnanci. V řadě případů se prověrky překrývají, závěry kontrol se liší. \"Praxe ukázala, že nynější zákon je nevyhovující,\" řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO).
Zpravodaj Vladimír Koníček (KSČM) ovšem poukázal na to, že předloha se začíná projednávat až před koncem volebního období. Hrozí podle něho to, že se nestihne do voleb přijmout.
Návrh zákona se týká všech organizací, které jsou správci kapitol státního rozpočtu. Jde o ministerstva a další státní úřady. Dále se týká státních fondů, měst, krajů, zdravotních pojišťoven, hlavního města Prahy, městských obvodů, Správy železniční dopravní cesty, příspěvkových organizací zřízených krajem nebo městem a školských zařízeních zřízených ministerstvem.
Návrh podle ministerstva vymezuje odpovědnost konkrétních útvarů a osob na ministerstvech za vynakládané veřejné výdaje, stanovuje pravidla pro interní audity a zajišťuje, aby byly kontroly a audity harmonizovány. Ministerstvo financí v návrhu také počítá se zřízením vládního Výboru pro audit a se vznikem menších výborů na jednotlivých ministerstvech.
Na přijetí zákona závisí politická podpora pro ústavní rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, aby mohl kontrolovat prakticky všechny veřejné peníze. Senátoři dosud příslušné novely zamítali právě s poukazem na současné mnohočetné prověrky téhož, volali po zákonné úpravě. Poslanci nemohli horní komoru přehlasovat. Ve Sněmovně leží nová předloha o širších kompetencích kontrolního úřadu od loňského října, členové dolní komory by se jí měli začít zabývat ve středu.
Návrh nového zákona přinese mnohamilionové náklady. Například jednorázová úprava programového vybavení přijde odhadem na 43,5 milionu korun, bude nutné proškolit zaměstnance více než 560 organizací veřejné správy. Na 4,3 milionu korun ročně vyjde zvýšení počtu interních auditorů a o 1,4 milionu korun ročně vzrostou náklady externího hodnocení kvality. Peníze navíc budou muset kvůli zákonu vydat podle materiálu i obce a kraje.