Prodej by navázal na sérii tvrdých opatření, jimiž se japonská společnost snaží vymanit z účetních problémů. Ty jí způsobila transakce, v níž Westinghouse v roce 2015 koupila jaderné aktivity americké firmy Chicago Bridge & Iron (CB&I) za 229 milionů USD (5,8 miliardy Kč).
Toshiba převzala Westinghouse s velkou slávou v roce 2006 a z jaderné energie tím učinila významnou část svého byznysu. Pak však přišel březen 2011 a jaderná katastrofa v elektrárně Fukušima. Jedním z jejích důsledků byl růst nákladů na podnikání v této sféře kvůli zvýšeným nárokům na bezpečnost.
Generální ředitel Satoši Cunakawa se k možnosti vyhlášení úpadku Westinghouse nevyjádřil a řekl jen, že pro firmu existuje více možností. Nicméně podle zdrojů Reuters už byla tato varianta zadána právním specialistům na bankroty.
Toshiba se už rozhodla hledat zájemce pro svou ceněnou divizi paměťových čipů, aby mohla pokrýt odpisy v divizi jaderných aktivit v USA ve výši 712,5 miliardy jenů (160 miliard Kč) a vytvořit si prostředky pro vyrovnání dalších možných ztrát. Jaderná sféra se na celkových příjmech japonského konglomerátu podílí asi třetinou.
Závazky spjaté s firmou Westinghouse znamenají, že najít kupce nebude navzdory atraktivní technologii snadné; podle agentury Reuters však dodal, že zatím není jasné, zda Toshiba dostane za americkou divizi zaplaceno, nebo bude muset zaplatit, aby se jí zbavila. Ráda by tak učinila do konce příštího finančního roku v březnu 2018. V něm by její provozní zisk bez firmy Westinghouse mohl činit 70 miliard jenů (15,5 miliardy Kč). Společnost pracuje na tom, aby se ve finančních letech 2018 a 2019 vrátila ke stabilnímu růstu, uvedl Cunakawa podle BBC.