\"Růst výroby byl jednoznačně silnější, než se čekalo, pozitivně překvapily také průmyslové tržby a velmi dobře si vedou i objednávky,\" uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Tržby z průmyslové činnosti vzrostly v lednu meziročně o 12 procent, hodnota nových zakázek o sedm procent. \"Zde si zmínku zasluhuje růst tuzemských průmyslových objednávek,\" upozornil Jáč. Ty vzrostly o 9,1 procenta.
Zásadní podíl na rychlém růstu měl automobilový sektor, který zvýšil výrobu meziročně o téměř 19 procent. \"Na výsledku se podepsala silná zahraniční poptávka po autech, v rámci které hned několik hlavních trhů eurozóny zaznamenalo v lednu dvouciferný růst v počtu registrovaných osobních vozů,\" uvedl ekonom Roklen Michal Šoltés. Slušný přírůstek zaznamenala výroba elektřiny, převážně ale kvůli podprůměrným teplotám, doplnil hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Podle Sobíška si průmysl v lednu napravil reputaci, pošramocenou slabým prosincovým výkonem. \"V prosinci nevázla ani tak poptávka, ale podniky si do něj načasovaly obvyklé celozávodní dovolené,\" podotkl.
Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka zůstává výhled na letošní růst průmyslové produkce pozitivní a nic zatím nenasvědčuje tomu, že by mělo v nejbližších měsících nastat výraznější zpomalení. \"Růst průmyslové produkce však bude slabší než v předchozích letech, a to s ohledem na to, že průmyslové podniky v mnoha ohledech naráží na své kapacitní limity,\" poznamenal.
Většinou analytici očekávají za celý letošní rok zrychlení meziročního růstu průmyslové výroby na 3,5 procenta z loňských 2,9 procenta. Analytik Komerční banky David Kocourek odhaduje růst na 4,4 procenta a hlavní ekonom Deloitte David Marek na zhruba pět procent.