Stávku vyhlásilo odborové sdružení minulý týden, neuvedlo ale kdy a v jakém rozsahu by se měla konat. Konkrétní datum konání protestu chtějí odbory oznámit s třídenním předstihem.
\"Je zásadní nespokojenost s tím, jak se naplňují politické sliby o zásadním navýšení mezd. V podstatě k navýšení mezd nedochází, dochází jen k vyplácení odměn za čekání mezi spoji,\" řekl Pomajbík. Některé kraje k nařízení vlády přistoupily tak, že chtějí připlácet jen do výše 16.400 korun hrubého, což je krok zpět, dodal.
Ze čtveřice nejproblematičtějších krajů podle odborů nyní vypadla Vysočina, kde jsou jednání o navýšení mezd na dobré cestě, opačně se situace vyvíjí v Pardubickém a v Jihomoravském kraji, doplnil Pomajbík.
Vláda stanovila minimální zvýšení mezd na 98,10 Kč za hodinu jízdy a na 88 korun za hodinu čekání. Nově byl zaveden příplatek 6,60 Kč za hodinu za náročné pracovní prostředí.
Řidiči linkových autobusů proti nízkým mzdám protestují od října 2015. Podle nové podoby zákona o veřejných zakázkách by soutěže na zajištění veřejné dopravy měly zohledňovat i jiná kritéria než cenu a stanovovat například nejnižší mzdu pro šoféry autobusů.