Podle něj pomohlo zejména zavedení kontrolního hlášení, které bylo zavedeno loni jako opatření proti daňovým únikům. Data jsou včetně hospodářského růstu, dodal.
Ministerstvo financí už na začátku měsíce uvedlo, že podle jeho odhadů přispělo kontrolní hlášení za rok 2016 k lepšímu výběru DPH částkou 10,2 až 12,6 miliardy korun. Z této daně stát loni získal téměř 350 miliard korun, meziročně o zhruba 18 miliard korun více. Janeček dnes doplnil, že celkem dosud kontrolní hlášení přineslo 20 miliard korun. \"Těch 20 miliard korun je ve státním rozpočtu,\" dodal.
Bývalý zástupce ředitele GFŘ Jiří Žežulka, který byl před Janečkem vedením správy pověřen, podotkl, že výkladu čísel za loňský rok příliš nerozumí. \"Když odečteme vliv kontrolního hlášení, tak jak je prezentováno, tak to znamená, že jsme vlastně docílili nárůstu inkasa (čistého ekonomického růstu) někde maximálně kolem dvou procent. To je přece kriticky málo,\" uvedl. Janeček tuto Žežulkovu interpretaci odmítl.
Podle bývalé náměstkyně ministra financí Simony Hornochové čísla takto dopočítat nejde. \"Souhlasím s tím, že ne celý růst HDP generuje DPH,\" uvedla.
Kontrolní hlášení se týká zhruba 500.000 poplatníků. Firmy musí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, je lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně.