Rusnok dnes zároveň informoval, že centrální banka již nebude zveřejňovat možné scénáře načasování konce kurzového závazku. Na počátku února, na posledním měnovém zasedání, ČNB zopakovala, že jako pravděpodobný konec režimu intervencí vidí polovinu 2017.
\"Počínaje příštím měsícem je možné opuštění kurzového závazku na jakémkoliv jednání bankovní rady. Výsledek rozhodnutí zveřejníme bezprostředně, tedy v řádu desítek minut,\" řekl dnes Rusnok. Dnes podle něj rada nerozhodovala o ukončení kurzového závazku a ani o takovém kroku nehlasovala.
\"Dnešní tisková konference byla podle našeho názoru v jestřábím tónu a naznačuje, že konec kurzového závazku může přijít skutečně velmi brzo. Dubnový exit tak vypadá jako velmi pravděpodobný, nedomníváme se však, že by ČNB oznámila konec během víkendu či svátku,\" uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
Koruna v reakci na dnešní rozhodnutí ČNB oslabila po 15:30 až na 27,20 Kč/EUR. Důvodem je zřejmě prodej korun spekulanty, kteří čekali konec intervencí již dnes, řekl ČTK ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Dosud se koruna držela v blízkosti hranice 27 korun za euro.
Koruna podle Dřímala dnešní ztráty brzy umaže a opět posílí k hranici 27 Kč/EUR. \"Dnešní pohyb je však ukázkou toho, jak nestabilní může kurz koruny vůči euru být kvůli přítomnosti spekulativního kapitálu,\" uvedl.
Vývoj kurzu koruny je přitom podle Rusnoka hlavní nejistotou pro období po opuštění kurzového závazku. Zároveň zopakoval, že centrální banka bude připravena případné nadměrné výkyvy kurzu koruny po ukončení závazku zmírňovat svými nástroji.
Režim devizových intervencí trvá přes tři roky, ČNB jej zahájila v listopadu 2013. Od té doby do konce ledna intervenovala v objemu zhruba 1,3 bilionu korun. Intervence v řádech stovek miliard korun pokračovaly podle odhadů analytiků i v únoru a březnu.