USA podrobily Čínu kritice kvůli řadě obchodních praktik

31.03.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 31. března (ČTK) - Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes podrobila Čínu kritice za její praktiky v obchodě a ekonomické politice. Výroční zpráva Úřadu obchodního zmocněnce o obchodních bariérách ve světě Čínu kritizovala kvůli řadě věcí, od chronicky přebytečných průmyslových kapacit přes vynucované transfery technologií po zákaz dovozu amerického hovězího.

Zpráva nabízí Washingtonu další zdroj stížností na Čínu před nadcházející schůzkou prezidentů obou zemí. Trump se příští týden na Floridě poprvé setká se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem a dal najevo, že hlavním tématem schůzky bude vzájemný obchod, v němž mají Spojené státy hluboké deficity. Trump opakovaně obviňoval Peking z nefér obchodních praktik, manipulování kurzem čínské měny a z uvalování nespravedlivých cel na americké zboží.

Zpráva uvádí, že čínská průmyslová politika a finanční podpora odvětví, jako je ocelářství či výroba hliníku, vedly k nadprodukci a vzestupu čínského vývozu. Ten pak deformoval světové trhy a podkopal hospodaření jinak konkurenceschopných podniků mimo Čínu. Dosavadní kroky, jimiž se Peking pokouší přebytek výrobních kapacit řešit, jsou nedostatečné, konstatoval úřad.

Čína podle zprávy používá řadu kyberbezpečnostních omezení s dlouhodobým cílem nahradit zahraniční informační a komunikačnětechnologické produkty a služby jejich domácími verzemi. Peking rovněž používá řadu opatření, jimiž zajišťuje transfery zahraničních technologií k domácím firmám. K nim podle zprávy patří například odpírání regulačního souhlasu s působením firem používajících zahraniční produkty duševního vlastnictví na čínském trhu nebo kladení překážek firmám, které v Číně nechtějí provádět výzkum ani vyrábět své zboží.

Kritika Úřadu obchodního zmocněnce se shoduje s obavami, které vyjadřují mezinárodní podnikatelské skupiny ohledně zhoršování podnikatelského klimatu v Číně a plánu Pekingu podporovat domácí výrobu v deseti sektorech vyspělých technologií. Evropská obchodní komora tento měsíc uvedla, že plán nazvaný \"Made in China 2025\" představuje \"rozsáhlý záměr náhrady dovozu s cílem nacionalizace klíčových odvětví\" a \"výrazné omezení pozice zahraničních firem\".

Trump má dnes podepsat nařízení k vypracování zprávy o příčinách záporné obchodní bilance Spojených států, uvedl americký ministr obchodu Wilbur Ross. Záměrem je do 90 dnů sestavit seznam podle zemí a zboží, a stejně tak nedodržených závazků z dohod o volném obchodu. Posloužit to má vládě při jejím rozhodování, uvedl Ross a dodal, že zdrojem schodku je především Čína.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK