\"Na Slovensko bylo přes Nizozemsko a Polsko dovezeno až 21.000 kilogramů tohoto nakaženého brazilského masa. Naši veterináři okamžitě nařídili jeho stažení, bylo totiž distribuováno až do 54 restaurací v zemi,\" uvedla Matečná. Dodala, že mražená kuřecí prsa nakažená salmonelózou našli inspektoři ve skladech v Bratislavě.
Bakterie salmonely slovenští veterináři zjistili u výrobků značky Seara od výrobce Agricola Jandelle.
Ministr zdravotnictví Tomáš Drucker doplnil, že Slovensko zatím zvýšený výskyt onemocnění salmonelózou nezaznamenalo.
Šéf slovenské veterinární a potravinové správy Jozef Bíreš řekl, že veterináři zatím analyzovali 40 vzorků, testy dalších 62 vzorků nebyly ukončeny. Slovenští veterináři mají pravomoc kontrolovat výrobce, prodejce a sklady potravin. Vlastní inspekce zahájil i slovenský úřad veřejného zdravotnictví, který prověřuje restaurace.
Slovensko podle Bíreše zastavilo prodej brazilského masa a jeho distribuci průběžně uvolňuje v závislosti na výsledcích testů.
Matečná tento týden informovala, že slovenští inspektoři zjistili nedostatky u 17 vzorků brazilského masa. Šlo hlavně o drůbeží maso a kuřecí játra, například kvůli změně barvy, obsahu žluče a špatného označení. Slovenské úřady tehdy ještě neměly k dispozici výsledky analýzy na bakterie salmonely.
Slovensko se s ohledem na počet obyvatel řadí v EU k zemím, které dovážejí značné množství masa z Brazílie. Loni to bylo 9500 tun drůbežího a 250 tun hovězího.
Čeští veterináři zhruba týden po vypuknutí aféry s brazilským masem pozastavili podle dřívějších informací distribuci 190 tun masa z Brazílie. Z brazilských zásilek odebírají vzorky na laboratorní zkoušky.