\"Vyjádřili jsme nespokojenost s dosavadní společnou zemědělskou politikou. Neuspokojila nové členské země v takovém rozsahu, jak jsme očekávali. Stále se setkáváme s diskriminací mezi západní a východní Evropou,\" uvedl šéf slovenské zemědělské a potravinářské komory Milan Semančík po jednání s kolegy z dalších šesti zemí EU.
Agrární komory pěti zmiňovaných států ve společné deklaraci žádají, aby společná zemědělská politiky EU na roky 2021 až 2028 byla spravedlivější a jednodušší. \"Hovoříme o férových a stejných konkurenčních podmínkách ve všech členských zemích EU,\" uvedl Semančík. Komory by také uvítaly zjednodušení pravidel společné zemědělské politiky.
Prezident Agrární komory České republiky Zdeněk Jandejsek poukázal na vysoké dotace, které zemědělství poskytují takzvané staré členské státy EU, což ovlivnilo zemědělský sektor v dalších zemích unie. \"Tuto situaci zapříčinily ekonomiky starých zemí, které v podstatě národními dotacemi podporují produkci potravin a zboží. Na naše trhy dodávají (zboží) za dumpingové ceny, to znamená hluboko pod výrobními náklady a pod cenami, za které prodávají ve svých zemích. To je podle nás základ problémů v nových zemí EU,\" řekl Jandejsek.
Ředitel litevské agrární komory Sigitas Dimaitis uvedl, že podpis k deklaraci nepřipojil pouze z administrativních důvodů, protože potřebuje souhlas představenstva své komory. Ta podle něj deklaraci podporuje. Podobně se vyjádřil i zástupce maďarské komory.