Podmínky ve zpracovatelském sektoru se v březnu mírně zhoršily

03.04.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 3. dubna (ČTK) - Podmínky ve zpracovatelském sektoru v ČR se v březnu mírně zhoršily, když index PMI klesl na 57,5 bodu z únorových 57,6 bodu. Informovala o tom dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Index tak nadále signalizuje podle IHS Markit obecně silný růst českého zpracovatelského sektoru, ke kterému přispělo všech pět složek indexu.

\"Podle předpovědi IHS Markit bude zpracovatelský průmysl v roce 2017 klíčovou oblastí konjunktury českého hospodářství, a aktuální průzkumová data z prvního čtvrtletí předpověď podporují,\" uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Objem nových zakázek obdržených českými výrobci v březnu stále výrazně rostl. Tempo se drželo na únorovém rekordu za posledních 19 měsíců. Nové zakázky vedly k vyšší výrobě, její tempo ovšem ve srovnání s únorem mírně oslabilo. Zaměstnanost ve výrobním sektoru byla v březnu stále na historicky vysoké úrovni. Ceny vstupů se zvýšily nejvíce od dubna 2011 a tempo inflace zrychlilo čtvrtý měsíc v řadě.

\"Český PMI potvrzuje dobrou situaci v domácím průmyslu. Pouze mírně korigoval svůj velmi dobrý výsledek z února, když potvrdil, že zejména zahraniční poptávka je motorem pro dynamiku české výroby,\" uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Ve zbytku regionu došlo podle něj k větší korekci ukazatele. \"V Maďarsku PMI ze zpracovatelského průmyslu zvolnil z 59,4 bodu na 56 bodů a v Polsku se snížil z 54,2 na 53,5 bodu. To vše jsou ale stále velmi slušné hodnoty, které naznačují další expanzi v průmyslové oblasti,\" dodal.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK