V případě, že tzv. Nové OKD, které by mělo vzniknout, bude utlumovat jednotlivé šachty, a nebude mít dostatek zdrojů, tak je převezme Diamo a bude útlum provádět tento státní podnik, řekl nový ministr.
\"Za stát by měla podat nabídku společnost Prisko, nicméně pro nás bylo důležité, aby byla i v tom materiálu a konečném řešení jednoznačná role státního podniku Diamo, který má největší zkušenosti s útlumem hornictví v ČR,\" uvedl Havlíček. Ministr financí Andrej Babiš prosazoval, aby nabídku na koupi podalo Prisko.
Návrh, aby černouhelnou firmu OKD, která je v úpadku, koupil stát, bude kabinet posuzovat ve středu. Havlíček pevně věří, že vláda společný návrh schválí, aby mohla být podána nabídka ze strany státu v rámci insolvenčního řízení.
V únoru ministři odmítli plán ministerstva průmyslu, aby OKD koupil za korunu státní podnik Diamo. Aktuální návrh měl předložit ministr financí Andrej Babiš (ANO). Navrhoval v něm, aby těžební společnost koupil za 80 milionů Kč státní podnik Prisko. V Prisku akcionářská práva vykonává ministerstvo financí (MF), v Diamu ministerstvo průmyslu.
Babiš v minulých dnech několikrát uvedl, že Prisko chce nabídku předložit kvůli tomu, že soukromí investoři neučinili OKD takovou nabídku, která by umožňovala předpokládat schválení reorganizačního plánu a úspěšnou reorganizaci firmy.
Havlíček ještě minulý týden Babišův plán nepodpořil. Uvedl, že lepší volbou je koupě OKD Diamem, které má dlouholeté zkušenosti s útlumem hornictví v ČR. Spory mezi ministerstvy znepokojily odboráře firmy. Ve čtvrtek uvedli, že by mohly vést až k bankrotu OKD. Stát již loni prostřednictvím Priska půjčil OKD 700 milionů korun, firma zatím nevyčerpala více než 150 milionů Kč.
Pokud se OKD nepodaří investora sehnat, hrozí mu konkurz. MF v dokumentu uvádí, že znalecký posudek zpracovaný firmou A-Consult plus vyčíslil náklady spojené s okamžitým ukončením provozu OKD a likvidací firmy, která by v tom případě nastala, na 8,5 miliardy korun.
Případné převzetí OKD Priskem má podle materiálu umožnit pokračování provozu OKD tak, aby byl útlum dolů plně hrazen výnosy z provozu. Odkazuje přitom na analýzu firmy CIC Partners, podle které budou v případě postupného a řízeného útlumu činit náklady \"pouze\" pět miliard korun, navíc rozložených v čase asi deseti let. Tedy o 3,5 miliardy Kč méně než v případě konkurzu.