\"Tempo průmyslové výroby v únoru prudce zpomalilo, nikoli ale nečekaně. V lednu průmysl doháněl zameškanou výrobu ze závěru loňského roku, a naopak v únoru se potýkal s nižším počtem kalendářních dnů kvůli loňskému přestupnému roku,\" uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Nicméně po očištění o kalendářní vlivy růst výroby podle něj vykázal silnou dynamiku, jíž v uplynulém roce a půl dokázal překonat pouze výsledek loni v srpnu podpořený mimořádnými vlivy.
Globální i evropská ekonomika na začátku letošního roku překvapivě nabrala rychlejší tempo růstu a je to cítit také v české ekonomice, doplnil hlavní ekonom Deloitte David Marek. Nic se podle něj nemění na tom, že motorem českého průmyslu jsou automobilky a jejich subdodavatelé.
Tuzemský průmysl se nyní nachází v příznivém prostředí, jak co se týče domácí poptávky, tak růstu průmyslové aktivity v eurozóně. \"Průmysl je momentálně bez velké nadsázky zavalen zakázkami, což je velmi dobrá zpráva,\" upozornil analytik Generali Investments Radomír Jáč.
Předstihové ukazatele podle analytika ING Bank Jakuba Seidlera naznačují, že by tento trend měl nadále pokračovat. Optimisticky vyznívají zejména zlepšující se průmyslové podmínky v Německu. Ty budou podporovat i tuzemskou průmyslovou výrobu, jejíž meziroční růst by měl po loňském roce mírně zrychlit na zhruba 3,5 procenta. Příznivá hodnota únorového průmyslu je tak další signál pro Českou národní banku, že s koncem kurzového závazku nemusí otálet, dodal.
Rovněž analytik Next Finance Vladimír Pikora za celý rok 2017 čeká růst průmyslu kolem 3,5 procenta. První pololetí bude podle něj dobré, druhé horší. \"Čekáme, že během dubna ČNB uvolní kurz koruny, což exportérům dočasně přistřihne křídla. Většina exportérů je ale alespoň částečně zajištěná, takže dopad bude rozložený v čase a nepřijde šokový náraz,\" podotkl.
fd rot