Analytici: Za propad stavebnictví může útlum v infrastruktuře

06.04.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. dubna (ČTK) - Za propad českého stavebnictví může především útlum v infrastrukturních stavbách. V dalších měsících by mu však mohly pomoci peníze z Evropské unie. Uvedli to analytici, které dnes ČTK oslovila. Stavebnictví v únoru meziročně propadlo o sedm procent. Za první dva měsíce v souhrnu kleslo o 4,5 procenta, inženýrské stavitelství, tvořené hlavně výstavbou infrastruktury, propadlo dokonce o více než čtvrtinu. Podle analytiků však stavebnictví za celý rok mírně vzroste.

\"Únor zchladil naděje na rychlý obrat stavební produkce k růstu. Po lednových výsledcích, které nevypadaly s ohledem na letošní mrazivé počasí úplně špatně, přinesl únor opětné prohloubení meziročního propadu. Tento propad přitom není úplně vysvětlitelný ani počasím, ani kalendářními vlivy. Stojí za ním dlouhodobý útlum v infrastrukturních stavbách,\" uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Situaci v oboru podle něj dokresluje únorový pokles zaměstnanosti v podnicích nad 20 zaměstnanců o 3,6 procenta. Nicméně kvůli rostoucímu objemu zakázek předpokládá, že stavebnictví za celý rok meziročně vzroste o tři až čtyři procenta.

Podle analytika Next Finance Jiřího Cihláře se stavaři zatím mohou vymlouvat na to, že stavby silnic komplikovala letošní tuhá zima. \"Jaro ukáže, v jaké kondici stavebnictví vlastně je. Inženýrské stavitelství by ale měly podpořit nové peníze z Evropské unie,\" doplnil Cihlář. Jako nadějný označil růst počtu vydaných stavebních povolení o 3,8 procenta, když orientační hodnota těchto staveb se v únoru zvýšila dokonce o 13,6 procenta. Pro letošek očekává růst stavebnictví o dvě procenta.

Ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek uvedl, že inženýrské stavitelství doplácí na velkou byrokracii v povolovacích řízeních. \"Snad by v tomto ohledu mohla pomoci Sněmovnou schválená novela stavebního zákona,\" dodal Čížek.

Pro prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václava Matyáše však středeční jednání Sněmovny o novele znamenalo velké rozčarování. \"Některé pozměňovací návrhy byly ze strany svazu zaměřeny především na zlepšení, zjednodušení a urychlení investorské přípravy staveb dopravní infrastruktury. Z nepochopitelných důvodů se je však nepodařilo prosadit,\" doplnil Matyáš.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK