Únor: Průmysl zvolnil růst, obchod polevil, stavebnictví propadlo

06.04.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. dubna (ČTK) - Průmysl v únoru zvolnil tempo růstu, zahraniční obchod vykázal nižší přebytek, stavebnictví však propadlo. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu. Průmyslové podniky vykázaly meziroční růst o 2,7 procenta, což bylo sice pomalejší tempo než v lednu, analytiky však růst příjemně překvapil. Obchod s cizinou vykázal přebytek 17,9 miliardy korun, proti loňsku byl ale o dvě miliardy nižší. Dovoz i vývoz zvolnily tempo růstu. Propad postihl stavebnictví, které kleslo o sedm procent. Srazil ho útlum ve výstavbě silnic.

Za růstem průmyslové výroby stojí tradičně automobilky, jejichž produkce stoupla o 7,5 procenta. Dařilo se také výrobcům elektřiny (růst o šest procent) a výrobcům chemie (18 procent). Klesla naopak výroba ostatních dopravních prostředků, kam patří třeba produkce lodí, lokomotiv, letadel či jízdních kol.

I přes zpomalení analytiky výsledek příjemně překvapil. Za zvolněním podle nich bylo to, že letošní únor byl o pracovní den kratší než loňský přechodný. Navíc v lednu, kdy průmysl rostl podle revidovaných údajů o 10,3 procenta, doháněly podniky zameškanou výrobu ze závěru předchozího roku. Výhled na další měsíce je podle analytika Akcenty Miroslava Nováka pozitivní, i když bude slabší než v předchozích letech. Řada podniků podle něj naráží na kapacitní omezení a nedostatek zaměstnanců. Naopak analytik Next Finance Vladimír Pikora za celý rok 2017 čeká růst průmyslu kolem 3,5 procenta. Loňské tempo zpomalilo na 2,9 procenta.

Do obchodu se zahraničím se negativně projevilo prohloubení schodku obchodu s ropou a zemním plynem. Od vyššího poklesu přebytku ho zachránily chemické výrobky. \"To, že je přebytek nižší než v loňském roce, je důsledek vyšších cen komodit,\" uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Dovoz i vývoz ale v únoru zbrzdily růst. Podle ekonomky Next Finance Markéty Šichtařové exporty začnou postupně klesat, což se výrazněji projeví ve druhé polovině roku. Zahraniční obchod přijde po ukončení intervencí o podporu v podobě slabé a stabilní koruny, připomněla.

Stavební výroba v únoru propadla o sedm procent, v lednu byl pokles mírnější, když činil 1,4 procenta. Za propad může podle analytiků především útlum ve výstavbě silnic a další infrastruktury. Inženýrské stavitelství propadlo o 28,7 procenta. \"Únor zchladil naděje na rychlý obrat stavební produkce k růstu. Po lednových výsledcích, které nevypadaly s ohledem na letošní mrazivé počasí úplně špatně, přinesl únor opětné prohloubení meziročního propadu. Tento propad přitom není úplně vysvětlitelný ani počasím, ani kalendářními vlivy,\" uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. \"Jaro ukáže, v jaké kondici stavebnictví vlastně je,\" doplnil analytik Next Finance Jiří Cihlář. Podle analytiků však stavebnictví za celý rok mírně vzroste, inženýrské stavby by měly podpořit nové peníze z Evropské unie.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK