\"Pokud bude pokles koruny desetiprocentní, znamená to i desetiprocentní zlevnění dovozového zboží,\" uvedl Toman. Koncový zákazník to ale podle něj nepozná. \"Znovu je třeba zdůraznit, že výrobce a zpracovatel nemá na spotřebitelskou cenu na pultech řetězců prakticky žádný vliv, o ceně rozhoduje výhradně obchodní řetězec. Je tedy otázka na řetězce, jak se změní ceny v řetězcích po ukončení intervencí,\" uvedl.
Pro české výrobce bude zlevnění dovozových potravin podle Tomana špatná zpráva - pokud se sníží ceny dovozových výrobků, obchody budou chtít desetiprocentní zlevnění i po českých dodavatelích.
Posílení koruny bude podle Jiřího Felčárka z Agrární komory ČR nepříznivé i z hlediska evropských dotací pro zemědělce. Za každou korunu, o kterou kurz koruny stoupne vůči euru, se sníží objem evropských dotací pro zemědělce o 1,4 miliardy korun ročně, tvrdí. \"Odrazí se to ve výši dotací pro každý zemědělský subjekt,\" uvedl.
Ukončení intervenci bude mít dopad i na export potravin. \"Exportérům se sníží cena při vývozu na společný trh. Asi ještě nelze úplně vyhodnotit ztrátu. Samozřejmě, při vývozu na třetí trhy bude hrát svoji roli, co to udělá s kurzem k dolaru, protože jde vesměs o dolarové obchody,\" řekl Toman.
Bankovní rada České národní banky dnes ukončila režim devizových intervencí. ČNB tak nebude bránit posílení koruny pod hranici 27 Kč/EUR, již dříve ale upozornila, že bude připravena nadměrné výkyvy kurzu koruny zmírňovat. Zhruba hodinu po oznámení konce devizových intervencí se koruna pohybovala výrazně pod hranicí 27 Kč/EUR.