Čisté výnosy bank z poplatků byly loni nejnižší za deset let

09.04.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. dubna (ČTK) - Čisté výnosy z poplatků a provizí tuzemských bank činily v roce 2016 celkem 32,35 miliardy korun, což bylo o 2,3 miliardy Kč méně než předloni. ČTK o tom informoval server bankovnipoplatky.com, který vycházel z údajů České národní banky (ČNB). Celkové číslo je nejnižší za posledních deset let, po které server údaje sleduje. Důvodem je podle analytiků především rozvoj nízkonákladových bank a konkurenční boj.

Celkové výnosy bank z poplatků a provizí činily loni 44,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve 47,9 miliardy korun. K dobru jsou bankám odečteny náklady na poplatky a provize, které dosáhly 12,33 miliardy korun, proti 13,28 miliardy v roce 2015.

\"Jde již o pátý meziroční pokles výnosů z bankovních poplatků za sebou, což je pro klienty pozitivní zpráva. Výsledek čistých výnosů z poplatků za rok 2016 je dokonce nejnižší za posledních deset let, kdy počítadlo bankovních poplatků funguje,\" komentoval výsledky provozovatel www.bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.

Výnosy z poplatků a provizí tuzemských bank v porovnání s rokem 2011, kdy kulminovaly, klesly souhrnně o 5,3 miliardy Kč. Náklady na poplatky a provize ve stejném období naopak stouply o 1,4 miliardy korun. Čistý výnos z poplatků a provizí tak bankám v uplynulých pěti letech klesl o 6,7 miliardy korun ročně. \"Důvodem je nástup nízkonákladových bank, zostřený konkurenční boj a poměrně intenzivní mediální kampaň namířená proti poplatkové politice českých bank,\" řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Pokles poplatků vyvolává stále více nárůst počtu běžných účtů zdarma, kdy lidé neplatí za jejich vedení žádné poplatky. Navíc roste obliba balíčků, kdy klient za jednu paušální cenu získá široký balíček služeb, které byly dříve zpoplatněny zvlášť, a tedy i cena za užívání účtu byla vyšší. Nižší výnosy z poplatků také mají na svědomí marketingové akce bank, které stále častěji odpouštějí klientům poplatky za sjednání úvěru nebo za vedení úvěrových účtů.

Náhled na bankovní poplatky se výrazně změnil v posledních šesti letech. Zejména nástup nízkonákladových bank, které si nulové či nízké poplatky vzaly za základ svých obchodních politik, znamenal velký průlom do systému poplatků i u velkých bank. \"V zásadě je již dnes běžným standardem, že každá banka nabízí nějakou verzi účtu bez poplatku za jeho vedení. A to ať jde o osvobození od poplatku s podmínkami, například počet plateb kartou, kreditní obrat na účtu apod., nebo bez podmínek. Ještě před šesti lety přitom tento přístup byl spíše výjimkou,\" upozornil Nacher.

Vývoj čistých výnosů poplatků a provizí:

Rok Čisté výnosy z poplatků a provizí v mld. Kč 2016 32,349 2015 34,619 2014 36,030 2013 37,035 2012 37,275 2011 39,058

zdroj: Bankovnípoplatky.com; ČNB

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK