\"Je neuvěřitelné, že jsem se 12 let soudil a devět let se nemohl dostat zpět ke svým akciím. Musel jsem absolvovat 11 soudních sporů, stovku soudních stání a tisíce jednání s právníky. Přitom bylo od začátku jasné, že jsem v právu a akcie jsou moje,\" komentoval to Světlík.
Sporný balík akcií koupil Beran od Světlíka v roce 2002. Světlík si uchoval předkupní právo pro případ další transakce. Později se ale Beran rozhodl prodat akcie společnosti KKCG a vyvstaly pochybnosti o platnosti smluv a vlastnictví cenných papírů, které tak skončily v soudní úschově. Od té doby se soudy zabývají vzájemnými žalobami.
Vítkovice Holding zastřešuje celou strojírenskou skupinu vystupující pod značkou Vítkovice Machinery Group se sídlem v Ostravě. Sporný balík akcií původně představoval 45 procent holdingu. Po navýšení základního kapitálu se ale podíl zmenšil na 11,25 procenta.
Podle Kijonkové dnes vydáním akcií letitý spor skončil. Soudní tahanice kolem nich ale budou pokračovat. \"Jan Světlík bude požadovat náhradu škody, kterou mu David Beran za roky tahanic o akcie způsobil,\" uvedla Kijonková.
Beran naopak žaluje Světlíka o 1,69 miliardy korun. Taková je podle něj skutečná hodnota akcií. Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře ČR předloni rozhodl, že Světlík tyto peníze plus úroky musí Beranovi dát, Obvodní soud pro Prahu 1 ale později toto rozhodnutí odložil. Světlík podle Kijonkové bude usilovat o soudní rozhodnutí o zrušení rozhodčího nálezu. V kauze podal i trestní oznámení, rozhodčí soud podle něj od počátku provázely protiprávní kroky.
Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře ČR totiž ve při rozhodl už jednou, v roce 2008. Podle tohoto rozhodnutí byl Světlík právně potvrzeným vlastníkem akcií. Spor se táhl až k Ústavnímu soudu (ÚS), který rozhodčí nález potvrdil. Beran však později podal u rozhodčího soudu novou žalobu.
Skupina Vítkovice Machinery Group zahrnuje více než 20 firem, které mají dohromady okolo 5500 zaměstnanců. Několik společností ze skupiny se loni dostalo do problémů a tři z nich - Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi - poslal soud do úpadku. Letos skončila v úpadku další firma z holdingu, Vítkovice Revmont.