Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly podle odhadů Asociace penzijních společností klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 procenta, jen tři z osmi překonaly inflaci. Ta loni činila 0,7 procenta. Výnosy připsané klientům musí schválit valné hromady penzijních společností. O rok dříve tyto fondy při inflaci 0,3 procenta připsaly v průměru výnos 1,15 procenta.
Transformovaný ČSOB PF Stabilita měl ke konci loňského roku 553.000 klientů se 42,3 miliardy korun na účtech a vykázal celkový zisk 267 milionů Kč. O rok dříve měl fond zisk 441 milionů Kč.
Generální ředitelka ČSOB Penzijní společnosti Marie Zemanová hodnotí výnos 0,7 procenta v prostředí nulových či záporných úroků v ČR jako pozitivní výsledek. Fond investoval zejména do českých státních dluhopisů, doplňkově do korporátních a bankovních.
V penzijním připojištění může klient získat státem poskytované výhody až 4560 korun ročně a zároveň má garantovanou návratnost vložených peněz. Vedle státních příspěvků a zhodnocení peněz mohou účastníci čerpat daňové úlevy a velká část z nich také příspěvky od zaměstnavatele.
Penzijní připojištění se státním příspěvkem, takzvaný třetí pilíř penzijního systému, mělo na konci roku 4,64 milionu lidí. Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 lze uzavírat jen smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. Nové fondy už neručí za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení. Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994.