KMV už podepsaly závaznou dohodu o koupi Quadrant Beverages JSC, akvizice by měla být dokončena v prvním pololetí letošního roku. Quandrant Beverages JSC má v Bulharsku jeden závod a zhruba 300 zaměstnanců. Roční obrat společnosti je asi 15 milionů euro (asi 403,4 milionů korun).
\"Vstupem do Bulharska navazujeme na úspěšnou akvizici Kékkúti Ásványvíz a Szentkirályi Ásványvíz, dvou nejvýznamnějších nápojářských firem v Maďarsku, a pokračujeme v naší strategii rozvoje aktivit na dalších zajímavých zahraničních trzích,\" řekl Alessandro Pasquale, generální ředitel KMV.
Podle něj má Bulharsko vyšší potenciál, než je obecně známo. V zemi se přitom dosud české firmy zapojovaly především do dopravní infrastruktury, energetiky a životního prostředí. \"My jsme experti na minerální vody a v budoucnu chceme přidat k nabídce bulharské společnosti i vodu z místních zdrojů a doplnit portfolio o výrobky na bázi přírodní minerální vody. Současně postupujeme v rámci dlouhodobé dohody s Pepsi o spolupráci,\" komentoval dohodu o koupi Quadrant Beverages JSC Pasquale.
Firma Quadrant Beverages JSC je v Bulharsku oficiálním výrobcem a prodejcem produktů společností PepsiCo (Pepsi, Mirinda, 7up, Evervess), Pepsi-Lipton International (Lipton Ice Tea), Gat Foods (nektary Prisun a nealkoholické nápoje), výrobcem vody Bellissima a oficiálním distributorem energetického nápoje Rockstar.
\"Quadrant Beverages JSC je firma dlouhodobě působící na trhu nealkoholických nápojů v Bulharsku. Od jejího vstupu na trh v roce 2007 se nám podařilo posílit obchod, urychlit růst a etablovat se mezi předními hráči na poli nealkoholických nápojů v Bulharsku. Vstup KMV vnímáme jako novou příležitostí pro růst firmy a další rozvoj na trhu,\" uvedl Tamir Shabat, generální ředitel Quadrant Beverages JSC.
Vstupem KMV do maďarské Kékkúti Ásványvíz a Szentkirályi Ásványvíz v roce 2015 vznikl největší výrobce balených minerálních a pramenitých vod ve střední Evropě. \"I díky našemu know-how v oboru se podařilo tyto značky rozvinout, úspěch má zejména maďarská značka Theodora, minerální voda pocházející z oblasti Balatonského jezera. U ní jsme mimo jiné citlivě vyzkoušeli adaptovat českou tradici ochucených vod a v roce 2016 se tato značka poprvé objevila ve třech ochucených variantách. Díky poptávce na trhu v Maďarsku uvažujeme o rozšíření výrobní kapacity,\" dodal Pasquale.
Skupině firem Karlovarských minerálních vod loni stoupl obrat na 7,5 miliardy korun. V roce 2015 měla skupina obrat 7,3 miliardy korun. Zisk firma nezveřejňuje, meziročně ale loni vykázala nárůst ukazatele EBIDTA, který ukazuje zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizací, o 14 procent. V Česku vyrábí KMV minerální vodu Mattoni, pramenitou vodu Aquila a minerální vodu Magnesia. KMV v současné době vyváží své produkty do více než 20 zemí světa a vlastní kromě českých i zahraniční značky minerálních vod v Rakousku, Maďarsku a na Ukrajině.