\"Myslím si, že v tuto chvíli to není ještě natolik celé projednané a probádané - ty důsledky a tak dále, že by se to v tuto chvíli ještě prodávat nemělo,\" řekl dnes ČTK Pačes. Připustil, že po hlubší analýze a diskusi, která by se měla uskutečnit, může svůj názor změnit. Mluvčí ČEZ Roman Gazdík dnes ČTK řekl, že společnost již poskytla dozorčí radě k nabídce Vršanské uhelné řadu podkladů. \"Jsme samozřejmě připraveni poskytnout jakékoliv další podklady, které si dozorčí rada vyžádá,\" dodal.
ČEZ se skupinou Czech Coal o prodeji elektrárny Počerady jedná od začátku letošního roku. Podle Hospodářských novin (HN) Tykačova firma za elektrárnu nabízí deset miliard korun.
V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná s ČEZ dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let. Opci na prodej elektrárny Czech Coalu mohl ČEZ na základě smlouvy využít už v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem.
S tím, že by ČEZ prodal Počerady Vršanské uhelné, nesouhlasí některé známé osobnosti. Vládě nedávno zaslaly výzvu, aby se proti případnému prodeji postavila. Prodlužování doby spalování uhlí podle signatářů popírá Pařížskou klimatickou dohodu o ochraně klimatu. Výzvu podepsali mimo jiné někdejší předseda Senátu a federální premiér Petr Pithart, zpěvačka Marta Kubišová a herec Arnošt Goldflam.
Možný prodej kritizují také ekologové. Vadí jim zejména fakt, že by Vršanská uhelná, potažmo Czech Coal, provozovala elektrárnu do budoucna déle než ČEZ. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v únoru ČTK řekl, že ČEZ již není motivován dávat do údržby elektrárny peníze. Czech Coal naopak několikrát uvedl, že v případě koupě má zájem, aby elektrárna fungovala dlouhodobě a plánuje investovat do její modernizace.
\"ČEZ chce nyní Pavlu Tykačovi narychlo před volbami prodat uhelnou elektrárnu s výkonem poloviny Temelína, a nechat mu i uhlí v lomu Vršany za sto miliard. Normálně by se ministři předháněli, aby takový obchod komentovali, ale nyní s výjimkou (ministra financí) Andreje Babiše (ANO) hlasitě mlčí. Tenhle kšeft opravdu smrdí,\" uvedl dnes vedoucí energetické kampaně Greenpeace v ČR Jan Rovenský. O negativním postoji Babiše k možné transakci informoval dnes deník Právo.
ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Vršanská uhelná zajišťuje těžbu hnědého uhlí v lokalitě se zásobami uhlí s nejdelší životností v Česku v rámci současných těžebních limitů. Dlouhodobou perspektivu firmy měla podle dřívějších vyjádření přinést právě dlouhodobá smlouva s ČEZ.