\"Předpokládaná počáteční investice by v krátkodobém horizontu měla směřovat k vlastnictví cca 10.000 až 15.000 ha lesa v tržní hodnotě cca jedné až 1,5 miliardy korun s možností jeho dalšího rozšiřování. Pro případný další nákup lesních pozemků má Rumunsko díky legislativním úpravám velmi dobré předpoklady pro scelování pozemků. Návratnost investice do lesních pozemků za předpokladu řádného dlouhodobého hospodaření lze odhadovat na 25 až 30 let,\" píše v materiálu předkládající ministerstvo zemědělství.
Investice je podle něj relativně bezpečná. Pokud by se očekávání nenaplňovala, dají se podle resortu lesy zase prodat za podobnou cenu.
Rumunsko český stát označuje za výhodné díky nízkým nákladům, navíc je členem Evropské unie, má ale vlastní měnu. \"V posledních letech se v Rumunsku zvyšuje politická stabilita. Významné makroekonomické charakteristiky (inflace, nezaměstnanost, zadlužení) mají podobný průběh jako v České republice, růst HDP Rumunska je v posledních letech nad úrovní České republiky (Rumunsko je vnímáno jako ekonomický tygr EU),\" dodává resort.
Ročně v Rumunsku přiroste 25 milionů metrů krychlových dřeva, vytěží se ho 18 milionů kubických metrů.
Zatím není jasné, zda podnik skutečně k nákupu přistoupí. \"Další návazné kroky budou představovat zejména potvrzení politické korektnosti ze strany rumunské vlády (organizuje česká ambasáda), přípravu infrastruktury pro vstup a vytipování případného akvizičního cíle,\" dodává ministerstvo.