Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další přední producenti ropy v čele s Ruskem se koncem loňského roku dohodli, že v první polovině letošního roku sníží těžbu ropy o téměř 1,8 milionu barelů denně. Chtějí tak podpořit růst cen suroviny na světových trzích.
Rusko slíbilo, že sníží do konce dubna těžbu ropy proti říjnu celkem o 300.000 barelů denně na 10,947 milionu barelů denně. To znamená, že nyní plní dohodu z 95,2 procenta.
Nejvíce ke snížení těžby přispěl Rosněfť, který je největším těžařem ropy v Rusku. Jeho těžba v dubnu meziměsíčně klesla o jedno procento. Těžbu snížily téměř všechnu velké ruské firmy, výjimkou je pouze Gazprom Něfť, ropná divize plynárenské společnosti Gazprom. Její těžba vzrostla o 2,9 procenta. Menší producenti snížili těžbu o 2,1 procenta.
V tunách těžba klesla na 45,002 milionu z 46,739 milionu v březnu.
Vývoz ropy prostřednictvím ropovodů se v dubnu zvýšil na 4,736 milionu barelů z 4,415 milionů barelů denně.
Investoři se nyní zaměří na to, zda OPEC a další producenti prodlouží snížení těžby také do druhé poloviny roku. Členové OPEC i nečlenské země kartelu mají jednat o tomto tématu 25. května. Rusko ještě veřejně neuvedlo, zda prodloužení dohody podporuje. Pouze oznámilo, že studuje situaci na trhu a že jednalo s některými ministry OPEC.
Produkce zemního plynu minulý měsíc klesla na 54,17 miliardy metrů krychlových z 58,79 miliardy metrů krychlových v březnu, uvedla agentura Reuters.