Strojírenská skupina Vítkovice zastaví majetek za 612 milionů Kč

02.05.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ostrava 2. května (ČTK) - Strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group (VMG) zastaví majetek za 612 milionů korun. Rozhodla o tom dnes valná hromada společnosti Vítkovice, a. s., která zastřešuje energetické, právní, logistické a další služby pro celou skupinu. Zastavení majetku by mělo být součástí nového systému financování, který by měl zajistit finanční stabilitu celé vítkovické skupiny a o němž Vítkovice jednají s bankami.

Skupina VMG, jejímž hlavním vlastníkem je ostravský podnikatel Jan Světlík, se loni dostala do finančních problémů a čtyři z jejích firem - Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Gearworks, Vítkovice Envi a Vítkovice Revmont - skončily v úpadku. Celá skupina zahrnuje víc než 20 firem, které mají dohromady zhruba 5500 zaměstnanců.

V současné době už má skupina zastavený majetek za zhruba 553 milionů korun. Předseda představenstva Vítkovic Libor Witassek řekl, že i s novou zástavou bude mít skupina zastavenou necelou polovinu svého majetku. Skupina podle něj chce získat financování na dva roky až pět let. V současnosti má úvěry za 3,8 miliardy korun, s jejichž splácením by mohla mít problémy. Zastavení dalšího majetku je má pomoci vyřešit. Podle Witasska jsou Vítkovice schopny v nejbližších letech své úvěrové zatížení snížit o 400 milionů až miliardu korun.

Se zastavením majetku nesouhlasili někteří menšinoví akcionáři. Podle nich jim představenstvo neposkytlo dostatečné vysvětlení a podklady, ani zdůvodnění o výhodách tohoto kroku.

Witassek řekl, že vedení skupiny jedná také o vstupu případných investorů. \"V tuto chvíli probíhají jednání se dvěma na sobě nezávislými investory o vstupu do skupiny nebo některých projektů ve skupině,\" řekl Witassek. Vítkovice podle něj nejednají ani nejednaly s čínskou společností CEFC, o níž se v souvislosti s investorem pro skupinu také hovořilo. Bližší informace o potenciálních investorech zatím zástupci Vítkovic nesdělili.

Menšinoví akcionáři kritizovali, že se Světlík valné hromady opět nezúčastnil, a byli také proti jeho dnešnímu zvolení do dozorčí rady. Podle nového modelu řízení společnosti je nejvyšším orgánem dozorčí rada, kam spolu se Světlíkem přešli z představenstva i další akcionáři Milan Juřík a Jaromír Šiler. Vítkovice přechod na takzvaný německý model řízení oznámily už loni a Světlík to odůvodnil záměrem oddělit vlastnictví firmy od výkonné funkce.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK