V Dyji, Jevišovce a Labi se objevila bakterie napadající brambory

03.05.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 3. května (ČTK) - Rostlinolékaři zaznamenali v několika úsecích Dyje, Jevišovky a Labe bakterii, která způsobuje hnědou hnilobu napadající brambory, rajčata a lilky. Při použití pro zavlažování brambor by se voda mohla stát závažným zdrojem infekce. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský proto vydal nařízení, jímž vymezil konkrétní úseky řek a označil je za zamořené. ČTK to dnes sdělila Ivana Kršková z ústavu.

Na Dyji jde o úsek protékající katastry Tasovic a Hodonic a přibližně dvoukilometrový úsek kolem mostu v Hevlíně na Znojemsku. Na Jevišovce je zamořený tok v Hrušovanech nad Jevišovkou, na Labi úsek v Lukovně na Pardubicku, zjistila ČTK z nařízení.

Nařízení stanovuje zákaz používání vody z vymezených úseků k zavlažování porostů sadbových brambor. Také popisuje, jak zacházet s hlízami nesadbových brambor, které jsou pravděpodobně zamořené bakterií. Důležitý je například systém očisty a dezinfekce skladovacích prostor a patřičné zacházení se zbytky rostlin a hlíz.

Nesadbové brambory zavlažené vodou z opakovaně testovaných úseků vodních toků je nutné považovat za pravděpodobně zamořené, uvádí důvodová zpráva k nařízení. Jejich zpracování je možné, avšak jen po předchozím ohlášení ústavu, který bude provádět vzorkování a testování odpadních vod a kalů.

Bakterie Ralstonia solanacearum je škodlivým organismem, který je zakázáno zavlékat a rozšiřovat na území EU. Kromě brambor, rajčat a lilku napadá i řadu dalších rostlin, včetně volně rostoucích a plevelných.

První prokázaný výskyt v Česku je z roku 2010. Postupně se objevovaly nálezy v hlízách i říční vodě, loni poprvé také v hostitelských rostlinách na naplaveninových ostrůvcích nebo na březích Dyje. Konkrétně šlo o lilek potměchuť.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK