Inflace i nezaměstnanost klesla, průmysl i stavebnictví rostlo

10.05.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 10. května (ČTK) - Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu zpomalil na dvě procenta z březnových 2,6 procenta. Nezaměstnanost v Česku potřetí v řadě klesla, z březnových 4,8 procenta se dostala na 4,4 procenta. Bez práce bylo ke konci měsíce 327.199 lidí, což byla nejnižší dubnová hodnota od roku 2008. Dařilo se i průmyslu a stavebnictví. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnily Český statistický úřad a Úřad práce ČR.

Průmyslová výroba v březnu zrychlila meziroční růst na 10,9 procenta z únorových 2,7 procenta. Stavební produkce v Česku v březnu meziročně vzrostla o 6,2 procenta, zatímco v únoru zaznamenala sedmiprocentní propad.

Pokles míry nezaměstnanosti podle analytiků potvrzuje dobrý výkon ekonomiky. Zároveň ale podle nich přináší problémy pro firmy, které obtížněji hledají pracovníky. Nezaměstnanost bude podle analytiků v dalších měsících klesat a dostane se pod čtyři procenta.

Dubnová meziroční inflace byla o 0,2 procentního bodu nižší, než očekávala v aktuální prognóze Česká národní banka. Důvodem rozdílu mezi inflací a odhady ČNB byly nižší ceny potravin zejména kvůli znatelnému poklesu cen nealkoholických a alkoholických nápojů.

Pokles inflace je podle analytiků jen dočasný, v dalších měsících bude opět růst. Dnešní data tak podle ekonomů nemění pohled na další vývoj měnové politiky České národní banky. Ekonomové většinou očekávají začátek zvyšování sazeb ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Průmyslová výroba podle ekonomů potvrdila, že je tahounem české ekonomiky. Silný březnový růst jde podle nich na vrub kalendářním vlivům, ale i tak jsou výsledky průmyslu podle ekonomů velmi dobré a přispěly k růstu ekonomiky v prvním čtvrtletí. Meziročně po očištění o vliv počtu pracovních dnů byla průmyslová produkce vyšší o 4,4 procenta. Letošní březen měl proti tomu loňskému o dva pracovní dny více. Dařilo se zejména výrobcům automobilů, pryžových a plastových výrobků a kovovýrobě.

Za růstem stavebnictví bylo především zvýšení produkce v pozemním i inženýrském stavitelství. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů se stavebnictví v březnu zvýšilo o dvě procenta.

Stavebnictví v březnu podle analytiků pomohlo to, že se k rostoucímu pozemnímu stavitelství přidalo inženýrské, tedy hlavně výstavba infrastruktury.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK